'Papandreu'da çözüm iradesi var'

'Papandreu'da çözüm iradesi var'
'Papandreu'da çözüm iradesi var'

Yunan Başbakanı Papandreu ile Erdoğan?ın 30 Ekim?de gönderdiği mektuptaki hususları ele alan Davutoğlu, ?Aslında sözlü olarak cevabı aldık? dedi. FOTOĞRAF: AFP

AGİT toplantısında görüştüğü Papandreu'da ikili sorunlar ve Kıbrıs'ın çözümü için güçlü irade gördüğünü söyleyen Davutoğlu, Atina'ya 'başbakanlar düzeyinde konsey' önerisini de aktardı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’ın dönem başkanlığında Atina’da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 10-11 Aralık’taki kritik AB zirvesi öncesi Yunan Başbakanı-Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu ile görüştü. Yunanistan ile ilişkilerde parlak bir dönem arzuladıklarını belirtip “Başbakan Yorgos Papandreu’nun geçmiş siyasi kariyeri buna güzel bir işaret. Şimdi daha da olumlu şeyler yapmak istiyoruz” diyen Davutoğlu, Kıbrıs’ta çözüm sürecine katkı anlamında Yunan tarafında güçlü bir siyasi irade gördüğünü söyledi.
Yunan Başbakanı ile iki ülke ilişkilerinin geleceği için vizyonlarının örtüştüğünü belirten Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 30 Ekim’de Papandreu’ya gönderdiği mektupta geniş çaplı diyalog istediği bütün konulara (Ege, Kıbrıs, azınlıklar v.s) değindiklerini aktardı. Papandreu’nun yazılı cevabını en kısa sürede göndereceğini açıklayan Davutoğlu, “Aslında sözlü olarak cevaplarımızı aldık” diye ekledi. 
İki ülke arasında Türkiye’nin İtalya, İspanya ve Suriye ile yaptığı gibi başbakanlar düzeyinde ‘üst düzey konsey’ kurulması önerisini Atina’ya da yaptıklarını ve “İnceleyip cevap vereceğiz” yanıtı aldıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı, Kıbrıs’ta garantörlük meselesinin görüşüleceği Türkiye-Yunanistan-Britanya zirvesinin ne denli mümkün olduğu sorusunu şöyle yanıtladı: “2004 formatında dörtlü toplantıya (Üç garantör ülke+BM) Türkiye hep olumlu bakmıştır. Türkiye netice alınacak her mekanizmaya olumlu bakar.” 

Bakü’yle vize kalkabilir
Ayrıca Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un bu ay yapacağı Türkiye ziyaretinde iki ülke arasında vizenin kaldırılmasını ele alacaklarını belirten Davutoğlu, Dağlık Karabağ’ın çözümü müzakerelerinde ilerleme sağlandığını ve Azeri tarafının da ilerlemeyi teyit ettiğini söyleyerek ekledi: “İnsanlarda barışa, anlaşmaya yaklaşıyoruz psikolojisi uyanmaya başladı.” Önceki gün Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile Memmedyarov’u biraraya getiren AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları ‘Karabağ’da ilerleme’ açıklaması yapmıştı.