Papandreu'nun sürprizi Pangalos ile Venezilos

Papandreu'nun sürprizi Pangalos ile Venezilos
Papandreu'nun sürprizi Pangalos ile Venezilos

Yeni kabine Cumhurbaşkanı Karolyas ve Kilise lideri Hiorenimus?un katıldığı törenle yemin etti. FOTOĞRAF: AP

Haber: YORGI KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da pazar günkü erken seçimlerin galibi Başbakan Yorgo Papandreu’nun  kabinesi dün yemin vererek göreve başladı. Yunan liderin, beşi bakan, dördü bakan yardımcısı olmak üzere dokuz kadına yer verdiği kabinesinde, dışişleri eski bakanı Teodoros Pangalos’un başbakan yardımcısı olarak hükümetin iki numaralı adamı yapması sürpriz bulundu. Papandreu, kabineyi açıklamadan üç saat önce Pangalos’u arayıp yardımcısı olmasını istedi. Bunda Pasok’ta muhafazakâr ve yenilikçiler arasında köprü oluşturacak otoriter bir isim ihtiyacı etkili oldu. Görevi hükümeti koordinasyon ve denetim olacak Pangalos’un tavrı merakla bekleniyor.
‘Öcalan krizi’ yüzünden 1999’da başbakan Kostas Simitis, dışişleri bakanı olan Pangalos’u görevden almış, yerine Papandreu’yu atamıştı. Pangalos, Papandreu’yu Türkiye politikası yüzünden sık sık eleştirmişti. “Bakanlığın koridorlarında artık İngilizce konuşuyorlar” diyerek fazla Amerikan yanlısı bulduğu Papandreu’nun 2000’de yaptığı bir Ankara ziyaretini eleştiren Pangalos, kendisi için “Tarihi bilgiden yoksun” ifadelerini kullanması üzerine kültür bakanlığından da olmuştu. 

Dışişleri yeni yılda Druças’a kalacak
Papandreu dışişleri koltuğunu ise birkaç aylığına üstlendi. Amacı Kıbrıs ve Türkiye ile ilişkiler hakkında politikayı ABD, AB ve Türkiye’ye anlatmak. İlk dış ziyaretini Kıbrıs Rum Kesimi’ne yapacak ve Türkiye’nin değerlendireceği AB zirvesine hazırlanacak olan yeni başbakan önümüzdeki yıl başında dışişlerini bırakacak. Bu koltuğa bakanlığın iki numarası Dimitris Druças’ın geçeceği söyleniyor. Papandreu’nun yakın çalışma arkadaşlarından olan Druças, daha önce Avusturya’nın eski şansölyesi Wolf Gang Schüsell’in dışişleri bakanı olduğu dönemde danışmanıydı.
PASOK’un 2007 seçimlerindeki yenilgisiyle parti liderliğine aday olmuş eski kültür bakanı Evangelos Venizelos’un savunma bakanlığına atanması da hem sürpriz sayıldı hem de ‘jest’ diye yorumlandı.