Papa'nın gölgesinde 50. yaşgünü partisi

AB'nin kuruluşunun 50. yılı, Dönem Başkanı Almanya'nın ev sahipliğinde kutlanıyor. Dün akşam Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni'nin AB marşı kabul edilen Beethoven'in 5. Senfonisi'ni çalarak açtığı törenlere 27 üyenin liderleri katılırken, müzakereler yürütülen Hırvatistan ile Türkiye'den lider çağrılmadı.

BERLİN - AB'nin kuruluşunun 50. yılı, Dönem Başkanı Almanya'nın ev sahipliğinde kutlanıyor. Dün akşam Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni'nin AB marşı kabul edilen Beethoven'in 5. Senfonisi'ni çalarak açtığı törenlere 27 üyenin liderleri katılırken, müzakereler yürütülen Hırvatistan ile Türkiye'den lider çağrılmadı. Kitleler için bedava sosis-bira dağıtılan rock konserleri düzenlenirken, 35 ayrı dans partisinde Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier piste çıkıp kurtlarını döktü. Başbakanı Angela Merkel, bugün halkın arasında AB yürüyüşü yapacak. Gelgelelim 50. yıl şerefine hazırlanan 'Berlin bildirisi', 'Biz AB vatandaşları' sözüyle başlamasına karşın, yarım milyar AB vatandaşına danışılmaksızın kapalı kapılar ardında hazırlandı.
Bildiride AB Anayasası, genişleme ve din anılmıyor. Sonuncusu Papa 16. Benediktus'u öfkelendirdi. Papa, AB Piskoposlar Komisyonu'na "Birlik vatandaşlarıyla yakınlaşmak istiyorsa, nasıl olur Avrupa kimliğinin temeli Hıristiyanlığı dışarıda bırakır? Bu eşi benzeri olmayan kendinden ve tanrıdan dönmelik biçimi, Avrupa'nın kimliğinden şüpheye düşmesine yol açmıyor mu" diye seslendi. Liderlere AB Anayasası'nda Hristiyan kökenlerin belirtilmesi için mektuplar gönderilmesi kararlaştırılan toplantıda, İtalya Başbakanı Romano Prodi "Anayasada Hıristiyan kökenlerin anılması için uzun süre sessizce çaba harcadım" itirafında bulundu. İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli de, Papa'nın asıl adına atıfla "Halen önemli bir görevde olmasaydı Joseph Ratzinger'i başbakan olarak önermek isterdim" dedi.
Berlin bildirisi, AB Anayasası krizini ima ederek ortak temellerin 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerine dek yenilenmesini istiyor. 'Genişleme' yerine 'AB gelecekte de açıklık temelinde yaşamaya devam edecek' deniyor. Buna rağmen AB liderlerinin imzalamayı reddettiği bildiride sadece Dönem Başkanı, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'nun imzası olacak.
Merkel'in kocası kadınlarla baş başa kaldı
Alman Başbakanı'nın yemin törenine bile katılmamış olan kocası Joachim Sauer, AB'nin 50. yıl töreninin açılışında Merkel'i yalnız bırakmadı. Merkel daha sonra 26 liderle toplantıya girdiğinde de, çekingenliğiyle tanınan kuantum profesörü Sauer lider eşlerine eşlik etti. Finlandiya, Letonya ve İrlanda'nın kadın devlet başkanları törene başbakanlarını yolladıklarından, Sauer yemekte tümüyle hanımefendilerle baş başa kaldı.
Ekonomi ağır basıyor

 • AB, 1951'de Batı Almanya, Fransa, İtalya ve Benelüks ülkeleri arasında kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Birliği üzerinde temellendi, 1957'de Roma Anlaşması'yla Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) dönüştü, 1967'de Avrupa Topluluğu (AT) adını aldı, 1992'deki Maastricht Anlaşması'yla bugünkü hal ve hedefine kavuştu.
 • Türkiye, 1959'da Yunanistan'dan 16 gün sonra AET'ye ortaklık, 1987'de AT'ye üyelik başvurusu yaptı. Yunanistan 1981'de üye oldu.
 • 1968'de iç gümrük sınırları kaldırılıp ortak dış gümrük sınırı oluşturuldu.
 • 1979'da ilk Avrupa Parlamentosu seçildi.
 • 1989'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla yaşlı kıtanın birleşmesi birincil hedef oldu.
 • 1990'da iç sınırları kaldıran Schengen Anlaşması yürürlüğe girdi.
 • 1993'te AB iç pazarı kuruldu.
 • 1998'te Avrupa Merkez Bankası kuruldu.
 • 2002'de avro ortak para birimi oldu.
 • 2004'te Eski Doğu Bloku ülkeleri Polonya, Çekya, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Estonya, Latviya, Letonya ile Kıbrıs Rum Yönetimi ve Malta, 2007'de Romanya ve Bulgaristan'ın katılımıyla üye sayısı 27'ye yükseldi.
  (afp, aa)