Papulyas: Türkiye huysuz, geçimsiz

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Türkiye’ye ‘Huysuz, geçimsiz komşu’ adını taktı. Papulyas bu sözü yeni yılda Atina orduevinde yaptığı konuşmada sarf edip, “Her tür tehdide karşı koymaya hazır olmalıyız” dedi. Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis de huysuz, geçimsiz komşuları olduğunu söyledi.
Atina’da yeni yıl ile birlikte Ege’de yeniden gerginliğin tırmandığı vurgulanıyor. Özellikle de Ege’de Didim yakınındaki Bulamaç (Farmakonisi) ve Eşekadası (Agathonisi) adaları üzerindeki savaş uçağı trafiğinin yoğunlaştığına dikkat çekiliyor. Genelkurmay Başkanı Dimitris Grapsas ile Kara Kuvvetleri Komutanı Dimitris Vulgaris yılbaşında sürpriz biçimde Bulamaç’a gitti. Türk Genelkurmayı, 31 Aralık’da 30 saniyeliğine Türk hava sahasının 1 mil ihlal edildiğini açıklamışken,  ihlali yapan helikopterde Yunanlı komutanların olduğu belirtiliyor. Papulyas da 6 Ocak’ta Eşekadası’na gidecekken, basın ‘Bulamaç Kardak gibi’ yorumu yapıyor. Türk uçaklarının iki adada alçak uçuşlar yapıp Yunan uçaklarını taciz ettiği öne sürülüyor.

Ruslar Yunan izniyle Ege’de tatbikat yapıyor
Bu ortamda Rusya ilk kez Ege’de askeri tatbikat yapacak. Rusya Yunan sivil havacılık teşkilatından gerekli izni aldı. Yunan Genelkurmayı, Güneydoğu Akdeniz’deki Kuznetsov uçak gemisinin, Rodos Adası’nın güneydoğusunda 3, 4, 8 ve 10 Ocak’da, Girit’in güneyinde de 11 Ocak’da Rum gemisindeki savaş uçaklarının da katılacağı bir tatbikat yapacağını kaydetti.  Tatbikat sahalarının Atina FIR bölgesi dahilinde olduğu vurgulandı.