Para konuşunca uluslararası aşk bitti

Aşkın sınır tanımayıp tüm engelleri aştığına inanan romantikler, 21. yüzyılın modern dünyasında bu kez Afganistan'da para nedeniyle birbirine düşen bir çiftin hikâyesiyle sarsıldı. Taliban'ın 2001'de devrilmesi sonrasında bir güzellik okulu...

KÂBİL - Aşkın sınır tanımayıp tüm engelleri aştığına inanan romantikler, 21. yüzyılın modern dünyasında bu kez Afganistan'da para nedeniyle birbirine düşen bir çiftin hikâyesiyle sarsıldı. Taliban'ın 2001'de devrilmesi sonrasında bir güzellik okulu açmak için başkent Kâbil'e giden 42 yaşındaki Amerikalı Debbie Rodriguez, evli ve sekiz çocuk babası olmasına aldırmadan 30 yaşındaki Kuzey İttifakı askeri olan Hacı Şer Muhammed'le evlendi. Hem de tanıştıktan 20 gün sonra ve ortak bir dil konuşmamalarına karşın. Ancak Rodriguez'in, Afganistan maceralarını 'Kâbil Güzellik Okulu' adlı bir kitapta toplaması işleri çirkinleştirdi. Zira 'Afgan kadınların maruz kaldığı aile içi şiddet ve köleliği' anlatan kitap, en çok satanlar listesine girmekle kalmadı, başrolünü ünlü Amerikalı yıldız Sandra Bullock'un oynayacağı bir filme çekilmesi de gündeme geldi. Bu da, çift arasında karşılıklı suçlamaların havada
uçuştuğu bir 'para kavgası' çıkardı.
'Dubai'de ev alıp oturalım'
Muhammed, aldığı ölüm ve kaçırma tehditleri nedeniyle Michigan'daki evine kaçan eşinin, kitabın kârından yüzde 50 pay verme sözünü tutmadığını savunuyor: "Kitap, ikimizin ortak çalışması. Kârın yarısını hak ediyorum. Zaten anlaşma da imzalamıştık." Ancak 'dertli koca' eşinden şikâyet etse de, bir gün birleşeceklerini umuyor: "Okulun kirasını ödemeden kaçtı. Kira ve çalışan kadınlara maaş ödemek için arabamı sattım. Ama her şey onun vicdanına kalmış. O hâlâ karım ve Afgan kültürüne göre bizi ancak ölüm ayırır. Dönerse, mutluluktan uçarım. Dubai'den bir ev satın alıp kışın orada birlikte yaşarız" diyor.
'ABD'de evli sayılmayız'
Parayı bulan Rodriguez ise Kâbil'i de, 'açgözlülükle' suçladığı Muhammed'i de çoktan unutmuş: "Yalan söylüyor. Kitabı ortak yazmadık. Kitabı kaleme alan Kristin Ohlsen'e birkaç hikâye anlattı. Ayrıca misyoner olduğunu söyleyip onu tutuklattırmakla tehdit etti. Ona şunu iletin. Hâlâ evli olduğumuzu sanıyorsa belki Afganistan'da öyle olabilir ama ABD'de değil."
Ama Rodriguez, kocasını silse de, 'ülkeyi utandırmak'la suçlanıp ölüm tehditleri alınca çareyi ABD'den siyasi sığınma istemekte bulan kadınları unutmamış. Rodriguez, "Kârın yüzde 10'uyla fon kurup Afgan kadınlara aktaracağım" diyor. Rodriguez, kitapta gerdek gecesi 'bakire rolü' yapmak zorunda kalan bir kadına yardım edişi ve 10 yaşında bir kızın ailesi tarafından satılıp zorla evlendirmesi gibi hassas konulara değiniyor. (Telegraph)