Paris'te 10 milyar avro harcayan Kaddafi, aydınlara yaranamıyor

Libya lideri Muammer Kaddafi, Paris'e giden herkes gibi kendini 'alışverişe kaptırdı', ama 10 milyar avro 'harcasa' da Fransız entelijensiyasına yaranamadı. 2003'te kitle imha silahı programlarından vazgeçip Lockerbie sabotajında...

PARİS - Libya lideri Muammer Kaddafi, Paris'e giden herkes gibi kendini 'alışverişe kaptırdı', ama 10 milyar avro 'harcasa' da Fransız entelijensiyasına yaranamadı. 2003'te kitle imha silahı programlarından vazgeçip Lockerbie sabotajında tazminat ödemeyi kabul ederek Batı'yla uzlaşan Kaddafi, insan hakları gününde adım attığı Paris'e beş günlüğüne otağ kurup Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye misafir oluyor. Yazın Libyalı çocuklara AIDS bulaştırmaktan ölüme mahkûm edilen Bulgar hemşirelerin bırakılmasını sağlamış Sarko, Kaddafi'ye 21 Airbus yolcu uçağı alımı, nükleer santralın tuz arındırma tesisi inşası, uranyum çıkarılması gibi nükleer enerjide işbirliği ve başka inşaatlarla ilgili 10 milyar avro değerinde ihale anlaşmaları yaptırdı. Hatta Kaddafi, yurtdışına hiç satılmamış Rafaele savaş uçakları ile helikopter, zırhlı araç ve devriye botları alımı müzakereleri de başlatıp Fransız silah üreticilerini sevinçten zıplattı.
Parlamentoya hitabına izin vermediler
Ama dün Kaddafi, Fransız meclisine ziyaretinde, Sosyalist, merkezci ve bazı iktidar vekillerinin boykotuna uğradı. Muhalefetteki Sosyalist Parti lideri François Hollande "İnsan hakları bildirisinin ilan edildiği meclise Kaddafi'nin çağrılması kabul edilemez", dış ilişkiler sorumlusu Pierre Moscovici, "Bir diktatörün demokrasinin tapınağında ne işi var" diye çıkıştı. 'France 2' televizyonu, Kaddafi'nin aslında genel kurula seslenmeyi istediği, ama izin verilmediğini duyurdu. Önceki gün de insan haklarından sorumlu bakan Rama Yade "Fransa bir terörist liderin işlediği suçların kanını silebileceği paspas değil. Fransa bu ölüm öpücüğünü kabul etmemeli" demişti.
Sarkozy: Risk almayıp kahve içmek iyi tabii
Sarkozy ise 'diplomasiyi iş dünyasının kurallarıyla yönetmek'le suçlanınca, solculara, "Hiçbir soruna müdahil olmamak, hiç risk almamak, kendi fikirlerinden emin Saint-Germain bulvarında kahve yudumlamak tabii çok hoş bir eğilim" diye çattı. Ama Fransız liderin "İnsan hakları alanında ilerleme talep ettim" diye yaptığı eki, Libya lideri yalanladı: "Ben ve Sarkozy, bu meseleleri görüşmedik. Oldukça yakın dostuz ve işbirliği içindeyiz." Fransız hükümet sözcüsü ise, "Yine de insan haklarını görüştüler" diye ısrar etti. (Dış Haberler)