Paris'te 2005 isyanının ruhu hortluyor

Fransa başkenti Paris'te iki yıl önce başlayıp tüm ülkeye yayılan göçmen isyanının korları yine parlıyor. Paris'in kuzeyindeki Villiers Le Bel mahallesinde pazar günü 15 yaşındaki Muhsin ve 16 yaşındaki Larami adlı Kuzey Afrika...

PARİS - Fransa başkenti Paris'te iki yıl önce başlayıp tüm ülkeye yayılan göçmen isyanının korları yine parlıyor. Paris'in kuzeyindeki Villiers Le Bel mahallesinde pazar günü 15 yaşındaki Muhsin ve 16 yaşındaki Larami adlı Kuzey Afrika kökenli iki göçmenin motosikletlerinin polis aracıyla çarpışması sonucu ölmeleri üzerine patlak veren olaylar, önceki gece şiddetini artırarak alevlenme sinyalleri verdi. Beş mahalleye yayılan olaylarda pazar gününden beri 5'inin durumu ağır olmak üzere yaklaşık 80 polis yaralandı. Çatışmalarda 70'ten fazla araç ateşe verildi, bir polis merkezi ve bir belediye kütüphanesi dahil 5 bina kundaklandı. Paris'in güneyindeki Essone bölgesinde de yolcusuz bir otobüsle bir kamyon ateşe verildi.
Önceki gece başlayan ve yaklaşık altı saat süren çatışmalarda gençler, polisin gözyaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahalesine taş ve molotoflarla karşılık verdi. Altı kişi gözaltına alınırken, göçmen mahallelerinde güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Villiers üzerinde helikopterlerin devriye gezmesi de dikkat çekti.
Polis gençlere çarpmakla suçlanıyor
İki gencin kazayla ölümüne dair soruşturma sürerken, polisler ifadelerinde kask takmayan gençlerin kullandığı motosikletin devriye gezen araçlarına çarptığını söylemişti. Ancak kurbanlardan birinin kardeşi Ömer Şehhuli, polisi motorsiklete çarpıp, olay yerinden kaçmakla suçlarken, mahalle sakinleri de aynı görüşte. Polis, son yaşananların yine iki göçmen gencin polisten kaçarken trafoya saklanıp ölmesi sonrası üç hafta boyunca 50 bin aracın yakıldığı ve hükümeti valilere olağanüstü hal ilanı yetkisi vermeye iten 2005'teki isyandan daha beter olduğu yorumunu yapıyor. Bazı mahallelerde gençlerin av tüfeği dahil silahlar taşıdığını savunan yetkililere göre, yaşananlar 'şehir gerillası savaşını' aratmıyor.
2005 isyanı sırasında İçişleri Bakanı olan ve göçmen gençler için 'ayaktakımı' ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise resmi ziyaret için bulunduğu Çin'den bu kez adalet sorumluları belirleyene dek taraflara sükunet çağrısı yapmakla yetindi. (afp, bbc)