Paris'te etnik köken sorusu gerilim yarattı

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin adı konulmamış bir ayrımcılığa maruz kalan etnik grupların sayılarını belirleme girişimi tartışma koparıyor. Sarkozy, azınlıklarla ilgili bilgi olmadan bu kesimleri sosyal, ekonomik ve kamusal alanda kalkındırmak için gereken önlemlerin alınamayacağını savunarak 1789 Fransız ihtilalinin eşitlik ilesine yaslanan insanların etnik kökenini ve dinini sormama tabusunu yıkmaya niyetlendi. Bu amaçla 1978’de çıkarılmış etnik kökenlerle ilgili istatistik tutma yasağının kaldırılması için yasa tasarısı gündeme geldi. Gel gör ki, Fransız siyasetinin sağ kanadından da sol kanadından da aksi sesler yükselmekte gecikmedi.
Azınlıkların 63 milyonluk nüfusun yüzde 10-15’ini oluşturduğu Fransa’da devlet Britanya ve ABD’nin aksine nüfus sayımlarında etnik köken ve dinle ilgili sorular sormuyor. 2005’teki varoş isyanından beri azınlıkların durumu tartışılırken, seleflerini eşitlik ve ayrımcılık konusunda ikiyüzlü davranmakla suçlayan Sarkozy, aslen Cezayirli Berberi olan işadamı Yezid Sabeg’i etnik istatistik tutmanın yollarını araştırmakla görevlendirdi. Kurduğu komisyonla nihai hedefi bir yasa tasarısı hazırlamak olan Sabeg, azınlıklarla ilgili bilgileri ‘gönüllülük’ ve ‘isimleri gizleme’ esası üzerine toplanmasını önereceğini duyururken, etnik ayrımcılığın derinleşmesiyle ülkenin Apartheid devletine dönüşmekte olduğu uyarısı da yaptı. 

‘Cumhuriyet ilkelerine ihanet’

Girişimi cumhuriyet ideallerine ihanet görenler de var. Kentlerden sorumlu bakan Fadela Amara, Nazi işgali sırasında Fransa’daki Yahudilerin sarı Davut yıldızlı işaretlerle dolaştırıldığını anımsatıp, “Bir daha asla başkaları sarı yıldız giyinmemeli” çıkışı yaptı. SOS Racisme’nin eski başkanı ve Sosyalist Parti üyesi Malik Butih, Sarkozy’yi köken sormak yerine Fransız olmayanlara ev ve iş vermeyenlere karşı hukuken etkili olarak çalıştırmak gibi somut önlemler almaya çağırdı. Le Parisien’in anketine göre halkın 55’i etnik köken sorusuyla karşılaşmak istemiyor. Yüzde 37’lik kitle etnik istatistiğin ayrımcılığa karşı önlemlere yardım edeceği fikrinde. (Guardian, Reuters)