Paris'te kan davasından komplo davasına

Paris'te kan davasından komplo davasına
Paris'te kan davasından komplo davasına

2004?te Clearstream skandalı patlak verdiğinde adının karıştırılmasını ?önünü kesme çabası? olarak gören Sarkozy?nin (solda) Villepin ile tartışırken pek çok pozu var. FOTOĞRAF: afp

Fransız siyasetinde birbirlerine nefretleriyle tanınan Sarkozy ile Villepin'in davası dün başladı. Eski Başbakan Villepin, cumhurbaşkanı olmasını önlemek amacıyla Sarkozy'yi yolsuzlukla karalama komplosundan yargılanıyor. Beş yıl hapis alabilir

PARİS - Fransa’da eski başbakanlardan Dominique de Villepin’i Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye siyasi komplo düzenlemekle itham ederken derin devleti de gözler önüne seren kritik dava dün başladı. Jacques Chirac’ın cumhurbaşkanı olduğu dönemde başbakanlık ve içişleri bakanlığı yapan Villepin, Chirac’ın kendi yerine koltuğa geçmesini istediği isimdi. Villepin, ‘Clearstream skandalı’ diye anılan davada, gizli servisi de kullanarak, iktidardaki UMP partisi içinde cumhurbaşkanı adaylığı yarışında rakibi olan Sarkozy’yi yalan yere karalamakla suçlanıyor.
Skandal, 2004’te ismini açıklamayan bir kişinin, savcılığa gönderdiği ihbar mektubunda, sağ ve sol partilerden önemli siyasilerin yurtdışında gizli banka hesapları bulunduğunu iddia etmesiyle başlamıştı. İhbarda, ‘hesaplardaki paraların, Fransa’nın 1991’de Tayvan’a sattığı ve değeri 2.8 milyar doları bulan firkateynler için ödenen komisyonlar olduğu’ ileri sürülmüştü. Basın, birbirlerine duydukları nefret efsane haline gelen Villepin ile dönemin bakanlarından Sarkozy’nin 2007 cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi iç hesaplaşmaya girmesi sebebiyle mektubun siyasi entrika amaçlı kaleme alınmış olabileceği ihtimali üzerinde durmuştu.

Gizli servisten EADS’ye
Adı Lüksemburg’daki Clearstream kredi şirketinde gizli hesap bulundurup kara para aklamakla suçlananlar arasında geçen Sarkozy, kendisine haksız yere suçlama yöneltildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, basına da seçim öncesi önünü kesmek amacıyla kendi partisi ve rakip partiden bir grubun bu tür bir oyuna girmiş olabileceğini söylemişti.
Bürosu ve evi, yargıç denetiminde polis tarafından iki kez aranan, bazı belge ve dokümanlarına el konan, sorgu hakimi tarafından sorgulanan Villepin ve dört zanlı hakkında dün başlayan dava 23 Ekim’de bitecek, ancak yargıçların karara varması aylar alabilir.
Davanın Fransız istihbaratıyla dünyanın en büyük hava-uzay sanayii şirketlerinden EADS’nin kirli işlerine de ışık tutması bekleniyor. Zira diğer zanlılar arasında eski EADS başkan yardımcısı Jean-Louis Gergorin gizli hesap listesini sızdırdığını, eski EADS çalışanı Imad Lahoud da Villepin’in bilgisi dahilinde listeyi çarpıttığını kabul etti. 

Villepin: Sarko bana takık
Dün mahkemeye eşi ve üç çocuğu ile gelen Villepin, duruşma öncesi basına “Sarkozy, bana karşı olan, bana saplantısı olan birisi. Onun yüzünden buradayım. İsmimi temize çıkartarak, Fransız halkı adına özgür bir şekilde çıkacağım” dedi. Dört avukatı, Villepin’in adil yargılanma hakkını tehlikeye attığı gerekçesiyle aralarında IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın da bulunduğu 39 kişilik sivil davacılar listesinden Sarkozy’nin çıkarılmasını talep etti.
1793’te Kraliçe Marie Antoinette’in giyotine çarptırıldığı mahkeme salonunda yargılanan eski başbakanın suçlamalarla ilgisine dair kanıt bulunursa, hakkında beş yıla dek hapis ve 45 bin avroya dek para cezası istenecek. (aa, afp)