Paris'te Le Pengate skandalı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 22 Nisan'daki ilk turu için geri sayıma geçen Fransa, 'Le Pengate'le çalkalanıyor. Aşırı sağcı Jean Marie Le Pen'in lideri olduğu Ulusal Cephe'nin (FN) Saint-Cloud'daki merkezine giren hırsızlar...
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 22 Nisan'daki ilk turu için geri sayıma geçen Fransa, 'Le Pengate'le çalkalanıyor. Aşırı sağcı Jean Marie Le Pen'in lideri olduğu Ulusal Cephe'nin (FN) Saint-Cloud'daki merkezine giren hırsızlar, bilgisayardan 'Le Pen destekçileri listesini' çaldı. Böylece aday olmak için 16 Mart'a dek seçilmiş yetkililerden 500 imza toplaması gereken ve 100 imza eksiği olan Le Pen'in adaylığı tehlikeye düştü. Zira 'sanal hırsızların' listedeki isimlerle temasa geçip Le Pen'den desteklerini geri çekmelerini istediği iddia ediliyor.
Le Pen, de Villiers'i suçluyor
ABD'nin en büyük skandalı Watergate'i aratmayan Le Pengate, FN liderinin destek sözü vermiş bazı başkanların imzalarını çekmek istemelerinden kuşkulanmasıyla ortaya çıktı. Le Pen'in geçen perşembe Nanterre Savcılığı'na başvurmasıyla başlatılan polis soruşturmasında, 'yakın bir zamanda FN binasına girildiği ve bir bilgisayarın şifresinin kırılıp Le Pen destekçisi belediye başkanlarının listesinin çalındığı' tespit edildi. Kırılan bilgisayarı kullanan FN çalışanı cuma gözaltına alınsa da, olayla ilgisi olmadığı saptanıp cumartesi serbest bırakıldı. Polisin informatik suçlar bölümü BEFTI ile savcılık 'sanal korsanın' kimliğini soruştururken, Le Pen olayla ilgili aşırı sağcı rakibi Fransa için Hareket Partisi lideri Philippe de Villiers'i suçladı: "Villiers, destekçi bulmamı önlemek için haydutvari yöntemlere başvuruyor." Avukatı Wallerand de Saint-Just ise 'hırsızların FN destekçilerini tehdit ettiğini' öne sürdü. Saint-Just, Picardie, Franche-Comte ile Bourgogne bölgelerinde kendilerini gazeteci olarak tanıtan bazı kişilerin, listedeki 14 başkanla temasa geçtiğini aktarıp "Sahte gazeteciler, Le Pen'den desteklerini çekmelerini isteyip aksi halde gazetelerinde adlarını yayımlamakla tehdit etmiş" diye konuştu.
Sarkozy Voltaire misali
Le Pengate Fransa'da 'demokrasi tartışması başlattı. Bazı uzmanlar Le Pen'in yarışamamasının 'demokrasi ayıbı' olacağı yorumu yaparken, bazıları aşırı sağcı lideri kendisini kurban göstererek oy artırma peşinde olmakla suçladı. 2002 seçiminde Sosyalist lider Lionel Jospin'i geçip ikinci tura çıkınca, Fransa ve Avrupa'yı telaşlandıran aşırı sağcı lidere en büyük destek ise iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy'den geldi. Baş rakibi olan Sosyalist Parti'nin adayı Segolene Royal'den kurtulmak için Le Pen'in 'Jospin sürprizini yinelemesi' umudundaki Sarkozy, skandaldan 'demokrasi ilhamı' aldı. Sarkozy, UMP'li belediye başkanlarına, Le Pen ile aşırı solcu Devrimci Komünistler Birliği'nin (LCR) adayı Olivier Besancenot'ya destek vermeleri çağrısı yaparken, Voltaire'i aratmadı: "Her ikisinin de fikirlerine karşıyım ama ikisinin de fikirlerini savunmalarına fırsat vermek istiyorum. Demokrasi az sayıda insana tabi olmamalı."
ABD'deki Watergate, Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon'a 'istifa eden tek başkanı' sıfatını kazandırmıştı. 1972'de beş 'hırsız', Demokrat aday George Mcgovern'in kampanya binası Watergate'e girip telefon dinleme cihazları yerleştirmişti. Skandal, 'Derin Gırtlak' lakaplı 'gizemli haber kaynağı'nın Washington Post muhabirleri Bob Woodward ve Carl Bernstein'e bilgi vermesiyle ortaya çıkarken, Nixon ikinci kez seçilse de, azledileceğini anlayınca 1974'te istifa etmişti. 2005'te emekli FBI görevlisi Mark Felt, 'Derin Gırtlak' olduğunu açıkladı.