Paris'te 'Milli Kimlik Bakanlığı' tartışması

Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçiminin önde gelen adayı ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'nin, seçilirse göçmen yasası çıkarıp 'Göçmen ve Milli Kimlik' bakanlığı kuracağını duyurması ortalığı karıştırdı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçiminin önde gelen adayı ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'nin, seçilirse göçmen yasası çıkarıp 'Göçmen ve Milli Kimlik' bakanlığı kuracağını duyurması ortalığı karıştırdı. Milliyetçi oylara göz diken Sarkozy, aşırı sağcı aday Jean-Marie Le Pen dışında sert tepkiler alsa da kulak asmıyor.
İçişleri Bakanı olarak göçmen aileleriyle birleşmesini zorlaştırmış sağcı lider, yeni planıyla göçmene üç şart getireceğini söyledi: "Buradaki göçmenin evi ve işi olmalı. Gelecek kişi de Fransızca bilmeli. Yoksa entegrasyon olmaz." Sosyalist Partili kadın rakibi Segolone Royal, öneriyi 'çirkin' diye niteleyip, "Göçmenler Fransız kimliğini tehdit etmiyor. Tersine yasal göçmenler Fransızların yapmak istemediği işleri yapıyor" dedi. Sağ cephenin yükselen adayı Demokrasi İçin Birlik Partisi (UDF) lideri François Bayrou, Sarkozy'nin 'tüm sınırları' aştığını söylerken, açıklamanın 2. Dünya Savaşı'nda Yahudi soykırımına karşı savaşın sembolü ünlü siyasi Simon Veil'in Sarkozy'ye destek verdiği gün yapılmasına şaştığını ekledi. Komünist aday Marie-George Buffet "Irkçılara hizmet eden Vichy hükümetini anımsatıyor" yorumu yaptı.
Dalga geçme yolunu seçen Le Pen ise, "Sarkozy yine fikirlerimizi kes-yapıştır yapıyor" dedi. Göçmen çocuklarının eğitimi ile ilgilenen Sınır Tanımayan Eğitimciler Derneği ise "Bakanlığı kurarsa, başına artık yakın arkadaşı Johnny Hallyday'i getirir. Vergi ödememek için Belçika vatandaşlığına başvuran ve İsviçre'ye taşınan Johnny, Fransız kimliği için iyi örnek" açıklaması yaptı. Ama Sarkozy, tepkilere, "Göçmenlik ve milli kimlik küfür değil. Eğer göçmenlik ve milli kimlik konusunda konuşmamı yasaklamak istiyorlarsa, gelin Fransızlar önünde tartışalım" yanıtıyla hodri meydan dedi.