Paris'ten iyi haber


Üç yeni başlığa veto yok
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin hazirandaki zirvede sadece AB Anayasası'na yoğunlaşmak için Türkiye karşıtı adım atmayacağı öne sürüldü. Sarkozy, üç başlığın müzakereye açılmasını da veto etmeyecek.
Sonra bildiğini okuyacak
Fransız liderin bu kararı almasında, Türkiye'deki seçim sürecini etkilememe eğiliminin etkili olduğu dile getiriliyor. Sarkozy, altı ay sonraki AB zirvesinde ise Türkiye karşıtı adımlarına yeniden hız verecek.

PARİS - 'Türkiye kriterleri yerine getirse bile Avrupalı olmadığı gerekçesiyle AB'de yeri olmadığı' çıkışı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, birlik içindeki anayasa krizini aşma önceliği ve seçim sürecindeki Türkiye'yi istikrarsızlaştırıcı rol oynamamak için muhalif politikalarına 'altı aylığına mola veriyor'. Le Figaro'ya göre, Sarkozy, 21-22 Haziran'daki AB zirvesinde, Türkiye'yle üç yeni müzakere başlığının açılmasını veto etmeyecek. Ancak Fransa lideri, asıl hamlesini aralıktaki liderler zirvesinde 'Avrupa'nın sınırlarının belirlenmesi' konusunu gündeme getirip yapacak. Planı ise aralıktan sonra kurulacak çalışma grubunun Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını tespit etmesi.
'Kriterler de yetmez'
Alman Cicero dergisiyle haziran sayısı için özel söyleşi yapan Sarkozy, 'Türkiye şartları yerine getirirse Avrupa'da yeri olduğuna inanıyor musunuz' sorusunu "Kriterlerin yerine getirilmesi sorunu çözmüyor. Ben açıkça şunu söyledim: Avrupalı olmadığı için Türkiye'nin AB üyesi olmaması gerektiğine inanıyorum" diye yanıtladı. Ama bunun Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaşmak zorunda olduğu anlamına gelmediğini belirten Fransa lideri, "Türkiye'yle Avrupa arasında tarihi bir süreç ve gerçek bir dostluk sonucu oluşan sıkı bağların, Türkiye'nin AB'ye üye olmaması sonucu hemen çözüleceğini kim ciddi şekilde savunabilir ki" diye sordu.
Ankara'ya Levitte'i yolladı
Türkiye'nin ortak çıkar ve değerlerin paylaşıldığı dost bir ülke olduğunun altını çizen Sarkozy, "İlişkilerimizi imtiyazlı ortaklıkla derinleştirmeliyiz. Hatta daha ileri gidip Akdeniz ülkeleriyle birlik önermeliyiz. Böyle bir oluşumda tabii ki Türkiye önemli bir sütunu oluşturur" dedi. Sarkozy, Akdeniz Birliği çatısı altında göç ve ekonomi alanında işbirliği, ortak çevre ve kalkınma politikaları için özel kurumlar oluşturulabileceğini, hukuk devleti ilkesinin teşviki gibi çalışmalar yapılabileceğini ekledi.
Hal böyleyken, geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan'la telefonda görüşen Sarkozy, hafta sonu da Ankara'ya gizlice danışmanı olan eski Washington Büyükelçisi Jean-David Levitte'i yolladı. Le Figaro'ya konuşan bir Elysee yetkilisi, ziyaretle ilgili "Ne Avrupa'yı ne Türk-Fransız ilişkilerini bozmayacak bir yol arayışındayız" bilgisini verdi. Türk Dışişleri de Levitte'in temaslarını doğrularken, bir yetkili, "İkili ve bölgesel konular tartışıldı. Türkiye'nin AB üyeliği ikili ilişkilerin önemli konularından olduğundan, o da tartışıldı" dedi.
Le Figaro'ya göre, Sarkozy, aralıkta dönem başkanlığını Portekiz devralınca 'AB sınırlarını belirlemek ve komşuluk ilişkilerini gözden geçirmek'le görevli çalışma grubu kurulmasını isteyecek. Sarkozy'nin arzusu bu gruptan 'Türkiye'nin Avrupa'da yeri olmadığı' yolunda net mesaj çıkması. Sarkozy'nin Fransa'nın dönem başkanlığını devralacağı 2008'in ikinci yarısında, bir konferansla Akdeniz birliğinin temelini atacağı belirtiliyor. (Dış Haberler)