Parmak izini ABD ile Japonya'da ara

ABD'nin 11 Eylül sonrası uyguladığı sistemden feyz alan Japonya, terörle mücadele gerekçesiyle ülkeye giren yabancıları fotoğraflayıp, parmak izlerini almaya başladı.

TOKYO - ABD'nin 11 Eylül sonrası uyguladığı sistemden feyz alan Japonya, terörle mücadele gerekçesiyle ülkeye giren yabancıları fotoğraflayıp, parmak izlerini almaya başladı. Ülkeye giren yabancılardan iki parmak
izi almakla yetinmeyen ABD ise artık 10 parmak izi alacak.
16 yaş ve üzerindeki yabancıların tabi tutulacağı yeni uygulamadan, diplomatlar ve hükümet konukları muaf. Ama sadece ülkeye giren yabancıları kontrol eden ABD'den farklı olarak, Japonya, ülkede yaşayan yabancıların da her girişlerinde parmak izini alacak. Muaf tutulan tek yabancı grup, 2. Dünya Savaşı'nda zorla Japonya'ya göç ettirilmiş Koreli ve Çinlilerle akrabaları.
Mahremiyetin ihlali, yabancıların karşılaşacağı güçlükler ve yabancı düşmanlığının körüklenmesi kaygılarını dile getiren insan hakları savunucuları uygulamaya tepkili. İş amaçlı seyahat eden Batılılar da uygulamanın sebep olacağı vakit kaybı nedeniyle isyanda. Batılıların da bulunduğu yabancılardan oluşan 60 kişilik grup dün Adalet Bakanlığı önünde gösteri yaparken, önceki gün dünyadan 70 sivil toplum örgütü Japon Adalet Bakanı Kunio Hatoyama'ya protesto mektubu yolladı. Bakanlık uygulamanın terörün önlenmesi için gerekli olduğunu savunup, zaman kaybının 20 dakikayı aşmayacağı güvencesi verdi. Geçen ay "Bir arkadaşımın arkadaşı Kaide üyesi ve birkaç kez sahte pasaportlarla Japonya'ya giriş yaptı" sözüyle olay yaratan Hatoyama, Narita havaalanında sistemi bizzat tatbik etti. 415 havaalanı ve limanda faaliyete geçen sistem 329 milyon dolara mal oldu.
Beş kat zaman alacak
ABD de 2004'te başlattığı ve Türkiye dahil vize uygulanan ülke vatandaşlarından alınan 'iki parmak izi' uygulamasından '10 parmak izine' geçiyor. Sistem önce 10 pilot havaalanında başlayıp, tüm havaalanlarıyla 14 limana yayılacak. İnsan hakları örgütleri ile turizm kuruluşları, karara şiddetle karşı. Şimdiki uygulamanın 15 saniye sürdüğünü belirten ABD'li turizm kuruluşları, bu sürenin en az beş katı artacağı, bunun da turizm sektörlerine zarar vereceğini vurguluyor. (afp, bbc)