Pasok'la fark iki puana inince sandık gözüktü

'Komşuda pişer, bize de düşer' misali Yunanistan da erken seçime gidiyor. Normalde gelecek ilkbaharda yapılması gereken seçim altı ay erkene alınıp 16 Eylül'e çekildi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - 'Komşuda pişer, bize de düşer' misali Yunanistan da erken seçime gidiyor. Normalde gelecek ilkbaharda yapılması gereken seçim altı ay erkene alınıp 16 Eylül'e çekildi. Dün Başbakan Kostas Karamanlis Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'la görüşüp 16 Eylül'de sandık için parlamentoyu feshetmesini istedi.
Görüşme sonrası özellikle ekonomi ve işsizlikle mücadelede başarılı olduklarını söyleyen Karamanlis, avro kuşağındaki AB ülkelerine yetişebilmek için ekonomik reformlara gitmeye halktan yeni yetki istedi. Ancak halk özellikle emeklilik reformuna karşı. Yunan medyası, Karamanlis'inkampanyasında 'Tayyip Erdoğan modeli'ni uygulayacağında hemfikir.
Karamanlis'in erken seçim kararı, 3.5 yıllık iktidarındaki bazı ekonomik skandallar nedeniyle hükümetinin yıpranmaya başlamasından kaynaklandı. Karamanlis, ana muhalefetteki Pasok'la arasındaki farkın daha fazla kapanmaması için 'şimdi seçim'de karar kıldı. Yunan Başbakanı, Pasok lideri Yorgos Papandreu'nun 'başbakan olabileceğine' Yunan halkını tam ikna edememesinden de yararlanma niyetinde.
Son aylardaki anketler, Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) iktidara geldiğinde yüzde 5.5 olan Pasok'la arasındaki farkın yüzde 2'ye kadar düştüğünü gösterdi. Özellikle hazine bonoları alım-satımındaki yolsuzluk skandalının üzerine bu yaz hükümetin orman yangınlarına müdahaledeki başarısızlığı tuz biber ekti. Dün Pasok yanlısı Ta Nea gazetesi 'Seçimlere hazırlanırken Atina ormanlarını yanmaya bıraktılar' manşetini atarken, Elefterotipya'nın baş yazısı da aynı görüşteydi. Ancak bütçe açığı 2004'te yüzde 7.8'ken bu yıl 2.4'e, işsizlik de yüzde 11.3'ten 8'e düştü.