Patrik, Hristodulos'u ziyaret için Atina'da

Fener Rum Patriği Bartolomeos, kanser olduğu söylentileri eşliğinde önceki gün ciddi bir ameliyat geçiren Atina Başpiskoposu Hristodulos'u ziyarete gitti.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Fener Rum Patriği Bartolomeos, kanser olduğu söylentileri eşliğinde önceki gün ciddi bir ameliyat geçiren Atina Başpiskoposu Hristodulos'u ziyarete gitti. Eğitim ve Din İşleri Bakanı Marietta Yannaku'nun eşlik ettiği Bartolomeos, dün Atina'daki Areteon hastanesinde kalınbağırsak ameliyatı geçiren, karaciğerinden de kaygı duyulan 68 yaşındaki Hristodulos'u yoğun bakımda ziyaret etti. Bartolomeos, daha sonra "Ziyaretim bir kardeşlik görevi. İyi görünüyor, doktorları iyimser. Kendisiyle kilise işlerini konuştuk" açıklaması yaptı.
Kalınbağırsak ameliyatının başarılı geçtiği, karaciğeri için tahlil sonuçlarının beklendiği Hristodulos'un tedavi için Britanya ya da ABD'ye gitmesi ihtimali var. Hristodulos 1998'de Atina başpiskoposu seçildikten sonra Türkiye ve Türkler aleyhindeki görüşlerini her fırsatta tekrarladı. Türkler için 'Barbar' diyen ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Hristodulos son olarak mayıstaki Kıbrıs Rum kesimi ziyaretinde, EOKA-B örgütünün lideri Yorgos Grivas'ın mezarına giderek tepkilere yol açmıştı. Hristodulos, Patrik ile de uzun süre kavgalıydı.