Patriot'a onay verip İncirlik'i denetledi

Patriot'a onay verip İncirlik'i denetledi
Patriot'a onay verip İncirlik'i denetledi

Panetta, İncirlik ziyaretinde üsse yeni gelen 4 askerin yemin törenini de bizzat yönetti.

Türkiye'nin geçen ay NATO'dan talep ettiği Patriot hava savunma sisteminin gönderilmesine Almanya ve Hollanda'nın ardından ABD'den de onay geldi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Türkiye'ye iki Patriot hava savunma sistemi ile 400 askeri personel gönderilmesi talimatı verdikten kısa bir süre sonra dün Adana'daki İncirlik Üssü'nü ziyaret etti.

İNCİRLİK / WASHINGTON / AA

Afganistan’ın ardından dün Adana’ya sürpriz ziyaret düzenleyen Panetta, 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda konuşlu 39. Wing Komutanlığı yetkilileriyle ve askerlerle bir araya geldi. 

Önce onay, sonra ziyaret
Ziyaret öncesi CBS televizyonuna konuşan Panetta, Patriot’ların Türkiye ’ye gönderilmesini içeren kararı imzaladığını açıkladı. ABD ’li bakan İncirlik üssünde yaptığı açıklamada, ‘yakın müttefikleri Türkiye’nin ihtiyacı olan füze savunma sistemine sahip olacağını’ belirtti. Panetta’ya ziyaretinde eşlik eden sözcüsü George Little da, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sayın bakan Türkiye yolunda iki bataryayla beraber 400 ABD askeri personeli gönderilmesini öngören kararı imzaladı. Gelecek haftalarda konuşlandırılmalarını bekliyoruz” dedi. Little, “Türkiye çok güçlü bir ülke ve ABD hükümeti NATO’nun Türkiye’nin savunmasına verdiği desteğe katılmaya hazır” diye konuştu. 

Alman meclisinden geçti
Almanya’da kabinenin ardından meclis de dün Türkiye’ye 2 Patriot bataryası ve 400 asker gönderilmesini onayladı. Mecliste yapılan oylamada 461 milletvekili tasarıyı onaylarken 86 milletvekili ‘hayır’ oyu verdi. 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Hollanda hükümeti de geçen hafta Türkiye’ye 2 batarya ve 360 asker gönderme kararını onaylamıştı. Patriot sisteminin Suriye ’den gelecek olası bir saldırıya karşı savunma amaçlı olduğu belirtilirken, kararın Suriye’nin kimyasal silah kullanabileceği yönündeki iddiaların sık dile getirildiği bir döneme gelmesi dikkat çekiyor. Panetta da geçen hafta ellerinde Suriye rejiminin sarin gazı kullanmak amacıyla hazırlık yaptığı yönüde istihbarat bulunduğunu söylemişti.
NATO komutası altındaki 6 Patriot hava savunma sisteminin ocak sonunda konuşlandırılacağı ama gerekli olması halinde Almanya ve Hollanda’nın sistemleri daha önce konuşlandırılabileceği belirtiliyor. NATO yetkililerinin sınır bölgelerindeki incelemeleri sona yaklaşırken, sistemin kurulması muhtemel yerler arasında Diyarbakır, Mardin ve Kahramanmaraş illeri ilk sırada.