Peçe yasağını okullar koyacak

Peçe takıp takmama konusunda hemen her gün bir davanın açıldığı Britanya, tartışmaları okul yönetimlerine başta peçe olmak üzere dini kıyafetleri yasaklama yetkisi vererek frenliyor.

LONDRA - Peçe takıp takmama konusunda hemen her gün bir davanın açıldığı Britanya, tartışmaları okul yönetimlerine başta peçe olmak üzere dini kıyafetleri yasaklama yetkisi vererek frenliyor.
Eğitim bakanlığının hazırladığı yeni kıyafet yönetmeliğine göre, okul yönetimleri 'öğrencilerin dini inançlarına uygun giyinmelerine imkân dahilinde izin verecek, ancak bu çabanın eğitimin hakkıyla yerine getirilmesi ve güvenliğin sağlanması çabalarının önüne geçtiği durumlarda yasak getirebilecek.' Öğrenci aileleri ve yerel halka danışarak alınması tavsiye edilen yasağın en önemli gerekçesini, peçenin öğretmen ile öğrenci arasında 'göz temasına izin vermemesi' oluşturuyor.
Ilımlı bakan Müslüman da var
Yönetmelik, 12 yaşındaki bir kızın okulunun koyduğu yasağı yüksek mahkemeye götürüp reddedilmesi ve peçesini çıkarmayı reddeden bir öğretmenin okuldan atılmasının ardından hazırlandı. Bakanlık bunun topyekûn bir yasak olmadığını vurguluyor. İslami İnsan Hakları Komisyonu "Müslümanlara karşı yönetmelik çıkarmaları şoke edici" tepkisini gösterse de, ılımlı bakan İslami gruplar da var.