Peçeli kadına iş yok

Batı'da sosyal hayata girmekte güçlük çeken Müslüman kadınlar, İslam ülkelerinde de rahat yüzü görmüyor. Özellikle sadece gözleri açıkta bırakan peçe (nikab) giyen kadınlar, iş bulmakta güçlük çekiyor.

DUBAİ - Batı'da sosyal hayata girmekte güçlük çeken Müslüman kadınlar, İslam ülkelerinde de rahat yüzü görmüyor. Özellikle sadece gözleri açıkta bırakan peçe (nikab) giyen kadınlar, iş bulmakta güçlük çekiyor. Sorun, en yoğun Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Dubai'de yaşanıyor.
İşyerlerinde çarşaflı ve başörtülü kadınlar görmek mümkünken, müşterilerle doğrudan temasa girilen görevler veya polislikle öğretmenlik gibi halkla ilişki kurulan işlerde peçeli kadınlara rastlamak imkânsız. Postacı Abdullah Nasır, "Peçeli kadınlara idari görev veriliyor, zira müşteri kiminle konuştuğunu bilmek istiyor" derken, halkla ilişkilerci Nur Bidur, "Bazı kurumlar, peçeleri mesai sırasında çıkarttırıyor" diye konuştu. Mısır'da da kadınların örtünmesi tartışma yaratıyor. Temmuzda bir mahkeme, bir üniversitenin ders vermesini engellemeye çalıştığı peçeli bir akademisyenin lehinde karar vermişti. Endonezya'da ise peçeye az rastlanıyor. Siti Nurala, "Halk, peçeli kadınları tuhaf görüyor. Hatta kimileri, çocuklarına bu kadınların suçlu olduğunu söylüyor" dedi.