PEJAK: ABD İran'a karşı bize yardım etsin

PKK'nın uzantısı olarak gösterilen İran'ın en büyük Kürt muhalefet grubu PEJAK'ın lideri Bush yönetiminden İslami rejimi devirmek ve yeni birdemokratik ve federal hükümet kurmak üzere yardım talep etti. PEJAK'ın Almanya'da...

WASHINGTON - PKK'nın uzantısı olarak gösterilen İran'ın en büyük Kürt muhalefet grubu PEJAK'ın lideri Bush yönetiminden İslami rejimi devirmek ve yeni birdemokratik ve federal hükümet kurmak üzere yardım talep etti. PEJAK'ın Almanya'da sürgünde yaşayan lideri Rahman Hacı Ahmedi, Washington'a yaptığı ilk ziyaretinde Bush yönetimini destekleyen muhafazakâr Washington Times gazetesine verdiği demeçte, İran'daki İslami rejimin Kürt, Azeri ve diğer azınlıklar nedeniyle iç huzursuzluğun pençesine düştüğünü iddia etti. Rejimin kendilerini dağa çıkmaya zorladığını savunan Hacı Ahmedi, "Elimizdeki silahlarla Tahran yönetimini tabii ki deviremeyiz. Özellikle ABD'den gelebilecek ve İran'da gerçek demokrasiye geçişi hızlandıracak her türlü mali ve askeri yardımı memnuniyetle karşılarız" dedi.
ABD yetkilileri görüşmeyi kabul etmedi
Ancak Hacı Ahmedi, ABD'yle sınırlı temasları olduğunu söylerken, diğer PEJAK yetkilileri Washington'da Dışişleri ve diğer yönetim yetkilileriyle toplantı taleplerine yanıt alamadıklarını aktardı. PKK'dan bağımsız olduklarını öne süren Hacı Ahmedi, önceliklerinin demokrasi olduğunu söylese de 'Büyük Kürdistan kurulması' arzusuna yönelebileceklerini ekledi. (Washington Times)