Pekin Kadir'i ailesiyle vurmaya çalışıyor

PEKİN - Çin, Doğu Türkistan’da kanla bastırılan Uygur isyanından sorumlu tuttuğu Dünya Uygur Kurultayı (DUK) lideri Rabia Kadir’i vurmak için yeni bir yola başvurdu. Çin’in baskı altında tuttuğu Kadir ailesi üyelerinin sürgündeki kadın lidere mektup yazıp olup bitenlerden onu sorumlu tuttuğu öne sürüldü. DUK bunu yalanladı.
Resmi Çin medyasına göre, Kadir’in Doğu Türkistan’da yaşayan oğlu Kahar, kızı Roşingül ve kardeşi Memet dahil ailenin 12 üyesinin yazdığı iki mektuptan ilkinde, “Senin yüzünden farklı etnik gruplardan masum insanlar hayatını kaybetti, malları ciddi zarar gördü. Etnik gruplar arasındaki uyum ve birlik bozuldu” deniliyor. Komünist Parti’nin sağladığı kolaylıklar nedeniyle Kadir’in bir zamanlar Çin’in en zengin kadını olduğu hatırlatılarak şöyle devam ediliyor: “Ama parti ve hükümetin tüm hoşgörüsüne rağmen başka insanlarca ayartıldın ve hapse girdin. ABD’ye gitmene izin verildiğinde ayrılıkçı harekete katılmayacağın güvencesi verdin. Buna rağmen sözünden döndün. Buranın nasıl değiştiğine dair fikrin yok. İnsanlar burada güzel bir yaşam sürüyor. Etnik gruplar arasında farklılık yok.” Kurbanlar için özrün dile getirildiği ikincisinde “İsyanı DUK’un örgütlediği ve Çin sınırları içinde ayrılıkçı bir grubun hayata geçirdiği ispatlandı” deniliyor. DUK sözcüsü ise, “Kadir ailesinden kimse asla bu tür suçlamada bulunamaz. Mektupları sahte” tepkisini gösterdi.

Türkiye’deki Çinlilere güvenlik uyarısı
Kadir ailesi Çin’in müzmin siyasi tutukluları konumundayken, 5 Temmuz’da Uygur başkenti Urumçi’de 1600 kişinin ardından dün 319 kişinin daha gözaltına alındığı duyuruldu. Çin Dışişleri de, Türkiye’deki Çinlilere ‘iki ülke arasındaki gerilim sürdükçe dikkatli olmaları, mümkün oldukça dışarı çıkmamaları, kalabalık ve hassas yerlerden uzak durmaları’ uyarısı yaptı. (afp, ap, aa)