Pentagon ABD ordusunu 'Robocop'laştırıyor

Irak ve Afgan cephelerine sürdüğü askerlerine yeterince koruyucu donanım vermemekle eleştirilen Amerikan ordusu, bilim kurgu filmlerindeki biyonik askerlere özenerek akıllı 'robocop zırhı' üretmek için kolları sıvamış.

LONDRA - Irak ve Afgan cephelerine sürdüğü askerlerine yeterince koruyucu donanım vermemekle eleştirilen Amerikan ordusu, bilim kurgu filmlerindeki biyonik askerlere özenerek akıllı 'robocop zırhı' üretmek için kolları sıvamış.
Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 2020'deki askerlere giydirmeyi planladığı 'Geleceğin Asker Konsepti', çevre şartlarına uyum sağlayan ve sert bir kabuktan oluşan akıllı zırh, her türlü yabancı dili askerin sesiyle tercüme eden miğferden oluşuyor. Esnek ve hafif olan zırh, bir merminin yaklaştığını hisseder hissetmez sertleşip kurşun geçirmez hale geliyor. Holly-wood'un gişe rekorları kıran Robocop, Alien (Yaratık) ve Predator (Yırtıcı) filmlerinde sık görülen bu tip biyonik savaşçıların prototiplerinin şimdiden geliştirildiği belirtiliyor. Karşılaşılan zorlukların nanoteknoloji sayesinde aşılması bekleniyor.
Zırh bilgisayarında her dil var
Eski ordu mensubu ve proje uzmanı Jean-Louis DeGay, Soldier dergisine, beş yıl önceye dek hidrojen yakıt hücresi gibi kimsenin aklına gelmeyen teçhizat ve teknolojilerin şimdi denendiğini belirtip "Hava kuvvetlerinin yeni sersemletici silahı envantere girdi. Beş yıl önce robocop zırhı ilk kez gündeme gelmişti, şimdi prototiplerini deniyoruz. Hepsi çalışıyor ve bunları daha küçültmeye çalışıyoruz. Dürüst olmam gerekirse savaş teknolojilerinin gelişimi kadar hızlısı yok" dedi. Pentagon, 2004'te '2010 Geleceğin Savaşçısı' ile '2020 Geleceğin Savaşçısı' adlı iki zırh projesini Kongre'ye sunmuştu. Miğferinde her tür iletişim sağlayan ve çevre koşullarına dair bilgiler sunan bir mini bilgisayar ekranı taşıyan yeni zırhların ağırlığının da 22 kg civarında olması planlanıyor.