Pentagon yalanlarıyla rezil oldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak ve Afganistan savaşlarının 'fos' olduğu daha önce de dile getirilen iki 'kahramanlık hikâyesini' propaganda savaşında kullandığının ortaya serilmesiyle rezil oldu.

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak ve Afganistan savaşlarının 'fos' olduğu daha önce de dile getirilen iki 'kahramanlık hikâyesini' propaganda savaşında kullandığının ortaya serilmesiyle rezil oldu.
İlk olay asker toplamada zorlanan ordunun gençleri savaşa yollamak için emsal gösterdiği ünlü futbolsu Patrick Tillman'ın 2004'te Afganistan'da dost ateşine kurban gittiğinin beş hafta saklanıp, kahramanca öldüğü' yalanının ortaya çıkması. Diğeriyse, Nisan 2003'te Nasiriye'de esir düşüp Bağdat'taki hastaneden 'Hollywoodvari operasyonla kurtarıldığı' söylenen kadın asker Jessica Lynch'in ordunun 'gerçekleri çarpıttığını' anlatması oldu. Tillman'la aynı müfrezede olan kardeşi Kevin Tillman ile bizzat Lynch'in, önceki gün Kongre'nin yüzlerce askerin ölümünü araştıran komitesine verdikleri ifadelerle iyice aydınlanan olaylar üzerine Pentagon, askerlerin yaşamları üzerine propaganda inşa ettiği için eleştiri oklarının hedefi.
'Trajedi ilhama dönüştürüldü'
Tillman, ifadesinde ordunun Arizona Cardinals'la 9 milyon dolarlık anlaşmayı kenara itip savaşı seçen ağabeyinin ölümüne dair 'kasti yalanlar' söylediğini anlattı. Tillman'a göre ordu, dikkatleri Nisan 2004'te patlayan Ebu Garib'deki işkence skandalından uzaklaştırmak için yalan uydurmuş: "Pat'in dost ateşinde ölümü, bazı askerlerin dikkatsiz eylemlerinin sonucuydu. Ama gerçeği söylemek, yeni bir skandal olacaktı. Irak savaşına zarar verecek korkunç bir trajedi, savaşa desteğe yarayan ilham verici bir mesaja dönüştürüldü." Ağabeyinin üniforması ve defteri gibi 'önemli kanıtların' yok edildiğini de belirten Tillman, "Otopsi kurallara uygun yapılmadı ve hastane raporu tahrif edildi" diye ekledi. Tillman ölürken yanında olan Bryan O'Neal de, "Komutanımız Jeff Bailey, yalan söylememi emretti. Yoksa başımın belaya gireceğini söyledi" demişti.
Lynch ise dokuz günlük 'esareti' sonrası gelen şaşaalı ABD operasyonunun 'düzmece olduğunu kendi ağzıyla doğruladı: "Ordu, askeri aracımızın pusuya düşürüldüğünü, yaralandığımı ama son kurşuna dek çarpıştığımı anlattı. Ama tek el ateş etmedim. Niye beni efsane gibi sunduklarını bilmiyorum. Müthiş kahramanlık öyküleri anlattılar, ailemin Virginia'daki evi basının akınına uğradı. Ama ben küçük Rambo kızı değilim. Savaş gerçeği asla kolay değil ama gerçek yalandan daima daha kahramancadır. Kendi kahramanlarını belirleme kapasitesindeki ABD halkının özenle hazırlanmış öykülere ihtiyacı yok." (afp, Guardian)