Pentagon'dan Rambo asker itirafı: Hataydı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan'da 2004'te dost ateşinde ölen ünlü futbolcu Patrick Tillman'ın çatışmada ölmüş gibi gösterilip kahramanlaştırılması ve...

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan'da 2004'te dost ateşinde ölen ünlü futbolcu Patrick Tillman'ın çatışmada ölmüş gibi gösterilip kahramanlaştırılması ve kadın asker Jessica Lynch'in Irak'ta 2003'te 'düzmece operasyon'la kurtarılması skandalları ortaya çıkınca 'hatasını' kabul etti. Ancak Bakanlık sözcüsü Bryan Whitman 'sahte savaş kahramanları' yaratılmasında tek suçlunun Pentagon olmadığını medyanın da suçlanması gerektiğini savundu.
Whitman, ordunun asker toplama kampanyalarında kullandığı futbol yıldızının ölümüne ilişkin "Bakanlık açıkça yanıltıcı ve yanlış bilgiler sağladı" dedi. Sözcü, 19 yaşındayken Nasiriye'de kaçırılan Lynch'in Bağdat'taki bir hastaneden kurtarıldığı operasyonu ise 'medyanın abarttığı' ve kadın askeri 'kahramana dönüştürdüğü' çıkışı yaptı: "Lynch olayıyla ilgili elimizdeki gerçeklere uygun olarak insanları uyardık ancak medya, yaptığı haberlerde bizim bildiğimiz gerçeklerin önüne geçti."