Pentagon'u Pekin mi vurdu?

Çin ordusu kaynaklı bilgisayar korsanlarının, Batılı ülkelerin bilgisayar şebekelerine girip çıkmakla kalmayıp ABD Savunma Bakanlığı şebekesini bloke ettiği iddia ediliyor.

WASHINGTON/PEKİN - Çin ordusu kaynaklı bilgisayar korsanlarının, Batılı ülkelerin bilgisayar şebekelerine girip çıkmakla kalmayıp ABD Savunma Bakanlığı şebekesini bloke ettiği iddia ediliyor. ABD'li yetkililere dayanan Financial Times, Çin ordusunun Pentagon'a bugüne dek en başarılı saldırısını haziranda düzenleyerek bilgisayar şebekesini 'hack'lediğini yazdı. Savunma Bakanı Robert Gates'in ofisine hizmet veren bilgisayar sisteminin bir kısmının bloke edildiğini kabul eden Pentagon', saldırının gerisinde kim olduğunu açıklamadı. Ama üst düzey Amerikilalı yetkililer, soruşturma sonucu, sızmanın Çin Halk Kurtuluş Ordusu kaynaklı olduğunun anlaşıldığını söyledi.
'Soğuk Savaş zihniyeti'
Çin Dışişleri, ABD Başkanı George W. Bush'un APEC zirvesinde Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'yla görüşmeye hazırlandığı sırada çıkan haberi yalanladı. İnternetteki tüm saldırılara karşı olduklarını, mücadele için yasalar çıkarıp uyguladıklarını söyleyen sözcü Jiang Yu, "'Hack'leme küresel bir mesele ve Çin de bunun kurbanlarından biri. Ama bazı kişiler Çin'e çılgınca suçlamalar yöneltiyor. Bunlar, tümüyle temelsiz ve Soğuk Savaş zihniyetini yansıtıyor" diye çıkıştı. Clinton döneminin siber güvenlikle ilgili Savunma Bakan Yardımcısı John Hamre de "Suç örgütleri bazen siber saldırılarını belli bir ülkenin hükümet bilgisayarlarından geliyormuş gibi göstererek maskeliyor" dedi.
İki hafta önce Berlin Başbakanlık ile Dışişleri'nin bilgisayar şebekelerine Çin ordusu kaynaklı sızma saptadığını açıklamıştı. Alman Başbakanı Angela Merkel geçen haftaki Pekin ziyaretinde Çin Başbakanı Wen Jiabao'yu uyarıp benzeri bir yanıt almıştı. Financial Times, ABD ile Çin'in birbirlerinin askeri şebekelerini taramalarının rutin bir faaliyet olduğuna dikkat çekti. Ama bu kez Amerikalılar diken üstünde. Eski bir yetkili, Çin'in Amerikan savunma şirketleriyle düşünce kuruluşlarının şebekelerine de sızdığını belirtip, "Çin, sistemimizi devre dışı bırakabilecek saldırılar düzenleme ve bir çatışma halinde tekrar girip büyük çapta bloke etme becerisine sahip olduğunu gösterdi" dedi.
Çinli korsanların Pentagon şebekesini aylarca inceledikten sonra savunma kalkanlarını aşmayı başardığı düşünülüyor. Saldırılar sürerken bir haftadan uzun süre sistemi kapatıp incelemeye alan Pentagon'un hâlâ nereden çökertildiğini teşhis edemediği gibi ne kadar verinin çalındığını da saptayamadığı anlaşılıyor. Amerikalı yetkililer artık güvenliği olmayan e-postalarla bilgi yollamaktan kaçınıyor. Blackberry kullanımının sınırlandırılması da gündemde.
'Taliban'a Çin silahı'
Bunun yanı sıra, Afganistan'daki Britanya güçlerinin Taliban'la girdikleri çatışmalarda sürekli Çin yapımı silahlar ele geçirmeleriyle ilgili şikâyetlerini Pekin'e ilettiği öğrenildi. Çin Dışişleri, yasadışı silah ihracatı yapılmadığı güvencesi verirken, araştırma taahhüt etmiş. Afgan Savunma Bakanlığı da Çin'in Taliban'a silah sattığına dair kanıtı olmadığını belirtirken, Devlet Başkanlığı Çin silahlarını Taliban'a vermekle Pakistan'ı suçladı. (Dış Haberler)