Peres Erdoğan'ı çileden çıkardı

Peres Erdoğan'ı çileden çıkardı
Peres Erdoğan'ı çileden çıkardı

Gazeteci David Ignatius?un (solda) yönettiği oturuma Erdoğan, Peres, BM Genel Sekreteri Ban (üstte sağda) ve Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa katıldı. Erdoğan, Peres?in 25, kendisinin 12 dakika konuşturulmasını protesto ederek paneli terk etti. Fotoğraf: Yasin Aras / aa Fotoğraflar: afp / ap

Davos'taki Gazze paneli olaylı geçti. Erdoğan'a 'Mübarek de Abbas'da durumu sizden iyi biliyor, Hamas'ı suçluyor' gibi sözlerle yüklenen Peres, süresini iki kat aştı. Moderatörün yanıt hakkı vermediği Erdoğan, Peres'e 'Benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Suçluluk psikolojisi. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Davos benim için bitmiştir' diyerek salonu terk etti. Peres telefonla özür diledi

DAVOS - Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda bir ilk yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan’la İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in katıldığı Gazze panelinde büyük gerilim çıktı. Son konuşmacısı Peres’in tanınan süreyi aşarak tam 25 dakika yaptığı konuşmada özel olarak kendisini hedef seçmesine sinirlenen Erdoğan “Sayın Peres sen benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Bu suçluluk psikolojisi. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diyerek paneli terk etti. Erdoğan, konuşma sürelerinde adil davranmayan moderatör David Ignatius’a da öfkelenip “Benim için Davos bitmiştir” dedi.
BM Genel Sekreteri Ban ki Mun ile Arap Birliği Genel Sekreri Emir Musa’nın yanı sıra Erdoğan ile Peres’in katıldığı toplantıda her katılımcıya 12’şer dakika tanınmışken, son konuşmacı Peres’in tam 25 dakika konuşmasına izin verilmesi fitili ateşledi. İkinci konuşmacı Erdoğan sözlerine “Durum tespitine Haziran 2008’den başlamak istiyorum. Bu dönemde sözlü ateşkes vardı. Süre bitince saldırı olmadı” diye başlayıp bu sürede Gazze’nin tecritte olduğunu anımsattı. Erdoğan, İsrail’in ablukayı kaldırması gerektiğini belirtirken, “Gazze’ye bir sandık domates sokmak İsrail iznine bağlı” deyip kendisinin de Ramallah’ta yarım saat bekletildiğini belirterek Peres’ten ‘izah’ istedi. 

‘Bu nasıl bir füze ki ölen yok!’
Başbakan İsrail’in Filistin tarafından roketler atıldığı gerekçesini aktarırken, “Bu nasıl bir füzedir ki ölen yok. Ama bu süre içinde çok sayıda Gazzeli öldü” kıyası da yaptı. Ardından anti-Semitizmi ve İslama yönelik fobiyi ‘insanlık suçu’ gördüğünü anlatan Erdoğan, Türkiye’nin Ortadoğu’da barışın egemen olmasını istediğini vurguladı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmelerine dair “Sayın Olmert’e şunu söyledim. Biz Hamas’ın elindeki esir askeri kurtarabiliriz. Madem demokrasiden yanayız, halkın iradesiyle seçilenleri saygıyla karşılamak zorundayız. Bu hükümetin bakanları, vekilleri sizin elinizde esir. Bunları bırakın dedik. Olmert, ‘Bırakırsak Mahmut Abbas kriz geçirir’ dedi” bilgisini verdi. Başbakan,  “Hamas seçilmiş parti. Sadece Fetih’le barışı getiremezsiniz” uyarısı da yaptı.

‘Sorun İran’ın hâkimiyet isteği’
İkinci konuşmacı Musa 12 dakikalık süresini bitirince moderatör süresini aşmasına izin vermedi. Ve sıra Peres’e geldi. Peres özellikle sık sık sesini aşırı derecede yükseltip, Erdoğan’a yüklenerek şöyle çıkıştı: “Filistinliler ateşkesi kendileri bozdu. Erdoğan’la Olmert görüştüğünde operasyon kararı verilmemişti. Biz 15 bin İsrailli yerleşimciyi Gazze’den çıkardık. Buna rağmen neden roket atıyorlar. Gazze’ye abluka yoktu. 20 milyon dolar yatırım yaptık. Biz sadece İran’dan gelen roketleri almalarına izin vermedik. Tünelleri bunun için yaptılar. Hamas roket atmadan önce Gazze’de açlık yoktu. Bana kimse bu saldırının nedeni konusunda soru soramaz. Mısır’la Ürdün’le barış yaptık. Biz Filistinle’de barış istiyoruz. Binlerce insan İsrail’de sığınaklarda yaşıyor. İsrail 60 yaşında. 7 kez savaşıp, intifalarla mücadele eden ülke gördünüz mü?” Peres,  Erdoğan dönüp, “Mübarek durumu sizden iyi biliyor. Abbas da öyle ve Hamas’ı suçluyor. Kimse Hamas roketlerine tepki vermedi. Sorun İran’ın Ortadoğu’da hâkimiyet kurmak istemesi. Siz roketler altında kalsanız tepkiniz ne olur?” diye sordu. Peres sözlerini “İsrail için çocuklarının geleceğini korumak çok önemli. Hamas çirkin bir diktatörlüktür. ” diye bitirdi. 

‘Tevrat’ta ‘Öldürmeyeceksin’ der’
Moderatör, Peres’in ardından paneli ‘yemek vakti’ gerekçesiyle bitirmek istediğinde bu kez Erdoğan yanıt hakkı talep etti. Moderatörün itirazına rağmen “Bir dakika” diyen Başbakan, Peres’e dönerek, şöyle konuştu: “Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. Ülkenizde başbakanlık yapmış iki kişinin önemli lafları vardır. Filistin’e, tankların üstünde girdiği zaman, ‘kendimi bir başka mutlu addediyorum’ diyen. İsimini de veririm.” dedi. 

‘Alkış tutmak insanlık suçu’
Peres’in salonda alkışlanmasıyla ilgili, “Şu zulme alkış tutanları da kınıyorum. Çocukları öldürenleri alkışlamak insanlık suçudur” diyen Erdoğan, moderatörün yine müdahalesine uğrayınca “Sözümü kesmeyin” diyerek “Tevrat’ın 6. maddesi der ki ‘Öldürmeyeceksin’. Burada öldürme var” anımsatması yaptı. Erdoğan, biri Oxford Üniversitesi’nde profesör iki İsraillinin kendi ülkelerini eleştiren açıklamalarını okuyup Ignatius’a, “Sana da çok teşekkürler. Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir” diyerek paneli terk etti. 

Peres ağır işittiğinden bağırmış
Başbakan daha sonra basın toplantısında moderatörü eleştirip “Herkese aynı dakikayı verirler saygı duyarım, aksi halde duymam. Böyle bir konuyu 35 dakikaya sıkıştıramazsınız. Barışa bile gölge düşürür” dedi. Erdoğan, bir gazeteci Peres’in ‘bağırdığını’ anımsatınca Erdoğan, “Suçun yoksa niçin bağırıyorsun” yorumu yaptı. Peres’in daha sonra Erdoğan’ı telefonla arayıp duyma sorunu yüzünden yüksek sesle konuştuğunu söylediği ve özür dileyip, “İşbirliğimiz sürecek” dediği kaydedildi. Organizatör Klaus Schwab “Erdoğan’ın Ortadoğu barışına inanılmaz katkılarını biliyoruz. Çok üzgünüm” dedi. (Dış Haberler)