Peres: Suriye saldırısını fazla deşmeyin

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına davet ettiği Ortadoğu liderlerinin ABD'nin toplamaya çalıştığı barış konferansı öncesi Türkiye'ye gelmeleri ihtimali doğdu.

KUDÜS - Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına davet ettiği Ortadoğu liderlerinin ABD'nin toplamaya çalıştığı barış konferansı öncesi Türkiye'ye gelmeleri ihtimali doğdu. İsrail'in 6 Eylül'de Türkiye üzerinden Suriye'yi vurması ve İran'ın savaşla tehdit edilmesi de gündemden düşmüyor.
Suriye'nin ardından İsrail'e geçip önceki gün Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'yle buluşan Babacan, dün Başbakan Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak ve anamuhalefetteki Likud lideri Benyamin Netanyahu'yla görüşüp Filistin'e geçti.
6 Eylül saldırısına dair "Ne ve neden oldu, açıklama bekliyorum" dediği Peres'ten "Fazla ayrıntıya girmeme- mizi tavsiye ederim" yanıtı alan Babacan, Şam'ın barış konferansında yer alma arzusunu da aktardı. Peres, "Biz de istekliyiz ama Suriye lideri Beşar Esad ciddiyse... Şam ikili oynuyor" dedi. Babacan'ın Olmert ve Barak'la basına kapalı görüşmesinde Suriye ve İran'ın ele alındığına kesin gözüyle bakılırken, açık konuşan Netanyahu 'nükleer İran'ı tehdit olarak gördüklerini', 'Suriye'nin teröre desteğinden rahatsızlık duyduklarını' söyledi.
6 Eylül saldırısıyla ilgili İsrail'den cevap alıp alamadığı sorularına "Gündemimi tümüyle ele aldım" yanıtını veren Babacan, "Şam artık daha açık politika izliyor. Suriye'yi gelecekte çözümün parçası olarak görmek istiyoruz, sorunun değil..." vurgusu yaptı. Temaslarında ABD'deki Ermeni tasarısına karşı destek isteyen Babacan, eşiyle Holocaust kurbanları anısına yapılan Yad Vaşem Müzesi'ni ziyaret edip deftere "Soykırım, etnik temizlik, antisemitizm, İslam ve Hıristiyanlık korkusuyla mücadele uluslararası toplumun ortak görevi" diye yazdı.
Ortadoğu konferansı öncesi Ankara yolu
Filistin lideri Mahmud Abbas, ABD'nin barış konferansına Türkiye'nin de katılmasını istediklerini, öncesinde Gül'ün davetine uyup Ankara'yı ziyaret edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi de, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün ve Lübnan liderlerinin Türkiye'de barış sürecine dair istişarede bulunacağını açıkladı. (aa, J. Post)