Peres'den Gül'e İsrail daveti

Peres'den Gül'e İsrail daveti
Peres'den Gül'e İsrail daveti

Gül, Ben Eliezer?le görüşmesinde Peres?in davetini alınca, ?Uygun olan ilk zamanda İsrail?i ziyaret edeceğim? dedi.

Ben Eliezer, Cumhurbaşkanı Gül'e, Cumhurbaşkanı Peres'in İsrail ziyareti davetini resmen iletti. Gül olumlu baksa da öncesinde Davutoğlu'nun ziyaretinin gerektiği kaydedildi. Türkiye'nin kırmızı çizgisi Gazze'ye ablukanın kalkması için adım atılması

ANKARA - Davos’ta Başbakan Tayyip Erdoğan’la Gazze’deki kanlı operasyon yüzünden yaşadığı tartışma sonrası zor anlar yaşayan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü resmen ülkesine davet etti. Önceki gün Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla kısa temasında ilişkilerin ancak Gazze’ye abluka kalkarsa düzeleceği uyarıları alan İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Ben Eliezer dün Gül’e Peres’in İsrail davetini iletti.
Eliezer, dün yaklaşık 1.5 saat görüşdüğü Gül ile iki ülke arasında gerilime yol açan tüm konuları ele aldı. Ben Eliezer, Gül’e Peres’in davetini iletti. Gül’ün net yanıt vermediği, ancak daveti olumlu karşıladığını belirterek, “Uygun olan ilk zamanda İsrail’i ziyaret edeceğim” dediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Türk tarafı, Gül’ün olası ziyareti öncesinde Davutoğlu’nun İsrail’e gitmesini gündeme gelecek. Diplomatik kaynaklar, ‘uygun zaman ne’ sorusunu “İsrail’in Gazze’deki uygulamalarına son verdiği an” yanıtını verdi. 

‘Bu sukunet aldatıcı’
Gazze’de yaşanan insanlık trajedilerinin son bulmasını isteyen Gül, İsrail’in Filistin ve Suriye ile müzakerelerin engellenmesini doğru bulmadığını ifade etti. Gül, İsrail tarafından Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri açılmasını da eleştirdi. Gül, İsrail-Filistin arasındaki sukunetin aldatıcı olabileceğini, ileride istenmeyen gelişmeler ortaya çıkabileceği konusunda uyarırken “İsrail’in barış konusunda istekli ve samimi olduğunu göstermesi gerekir” dedi.  İsrail’in sınırlarını 1967 öncesine, iki devletin yan yana yaşamasının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı, bu şekilde İsrail’in güvenlik kaygılarının da ortadan kalkacağını ifade etti.
Kudüs’ten gelen farklı seslere önem verilmemesini isteyen Ben Eliezer ise, Türkiye’nin Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanmasında önemli bir aktör olduğu görüşünü yineledi. Ben Eliezer, KEK Toplantısı’nda da şöyle konuştu: “Türkiye ile ortak demokratik değerleri paylaşıyoruz.Bu hem aynı coğrafyada olmamızdan, hem tarihten gelen derin bağlardan, hem de halklar arasındaki yakın duygulardan geliyor. Lütfen İsrail’e gelin ve kendinizi İsrail’de rahat hissedin. İsrail’de dostlarınız var. Siyasetçiler ne derse desin, iş yapıp daha çok para kazanmak için, sizi İsrail’e bekliyoruz.”