Peretz'in koltuğuna Barak ile Ayalon aday

Geçen yazki Lübnan savaşı bozgununun şokunu atlatamayan
İsrail'de, Başbakan Ehud Olmert'in Kadima Partisi'nin koalisyon ortağı olan İşçi Partisi dün yeni liderini seçmek üzere sandığa gitti. Yaklaşık 100 bin delegenin oy kullandığı...

TEL AVİV - Geçen yazki Lübnan savaşı bozgununun şokunu atlatamayan
İsrail'de, Başbakan Ehud Olmert'in Kadima Partisi'nin koalisyon ortağı olan İşçi Partisi dün yeni liderini seçmek üzere sandığa gitti. Yaklaşık 100 bin delegenin oy kullandığı seçimde sandık çıkış anketlerine göre, 2000'de 15 yıllık Lübnan işgalini bitiren eski Başbakan Ehud Barak ile istihbarat servisi ŞinBet'in eski şefi Ami Ayalon ikinci tura kaldı. İsrail Radyosu'nun anketine göre Barak yüzde 38, Ayalon ise yüzde 36 oy aldı. Chanel 2'nin yaptığı ankette ise Ayalon yüzde 39'la birinci gelirken, Barak yüzde 33'le ikinci oldu. İki ankette de Savunma Bakanı olan parti lideri Amir Peretz yüzde 19 oy aldı. Hiçbir aday gerekli yüzde 40 çoğunluğa ulaşamadığı için 12 Haziran'da ikinci tur yapılacak.
Olmert için de kritik bir seçim
Seçim Lübnan hezimeti nedeniyle istifası istenen Olmert için de önemli. Ayalon da Barak da, Olmert'in istifa etmemesi halinde koalisyondan çekileceklerini açıkladı. Ayalon 'derhal çekilme' ve Barak 'erken seçim olmazsa çekilme' vaatlerini tutarsa, Kadima meclis çoğunluğunu yitirecek. Bu da, Olmert'i ya istifa, ya aşırı sağcı bir partiyle koalisyon ya da erken seçime gitmek zorunda bırakacak. Eski genelkurmay başkanı da olan Barak, hem askeri hem siyasi deneyimine vurgu yapıp, reform sözü verse de, uzmanlar, 2000'deki Camp David görüşmeleri fiyaskosu nedeniyle halkı etkilemesinin zor olacağı fikrinde. 'Güvenliği sağlamlaştırıp terörle mücadele' vaat eden Ayalon ise 'Bay Temiz' lakabına uygun olarak yolsuzluğa karışmamışlığıyla puan topluyor. Ancak Ayalon, parlamentoya geçen yıl girdiği için 'siyaset acemisi'.
Kadima'nın cumhurbaşkanı adayı Peres
Öte yandan Kadima partisi, 13 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için eski başbakanlardan Başbakan Yardımcısı Şimon Peres'i aday gösterdi.