Peru'da saatleri ayarlama enstitüsü

Latin Amerika'nın And Dağları ülkesi Peru'da tüm dünyadan farklı bir zaman hüküm sürer: Hora Peruana, yani Peru saati... Manası, Peruluların her randevuya açıklanan vakitten en az bir saat geç gitmesi.

LİMA - Latin Amerika'nın And Dağları ülkesi Peru'da tüm dünyadan farklı bir zaman hüküm sürer: Hora Peruana, yani Peru saati... Manası, Peruluların her randevuya açıklanan vakitten en az bir saat geç gitmesi. Ama bugün tam 12.00'de televizyondan naklen yayımlanacak bir törenle, donanmanın kalk borusu öttürmesi ve sirenlerle kilise çanlarının çalması eşliğinde tüm halk 'La Hora sin Demora' yani 'Zamanı ertelemeyi bırak' kampanyasına sevk edilecek. 28 milyon Perulu, aynı anda saatini donanmanın saatine göre ayarlamaya çağrılacak.
Hoşgörü kenarı bırakılacak
Başbakan Jorge del Castillo'nun "Hedefimiz sadece memurlar değil, tüm vatandaşın zihinsel dönüşümden geçip yükümlülüklerini yerine getirmesi" diye savunduğu kampanya uyarınca, öncelikle işyerleri, okullar ve hükümet kurumlarından 'hora Peruana'ya hoşgörüyü bırakması isteniyor. Ancak uyanlara ödül, uymayanlara ceza öngörülmediğinden, bugüne dek randevuya vaktinde gitmenin kabalık sayıldığı Peru'da bir şeylerin değişip değişmeyeceğini 'zaman' gösterecek.
Peru'da, bırakın düğün, cenaze, iş toplantı ve yemeklerini, resmi törenlerde bile açıklanan saatte ortalıkta kimse olmuyor. Mesela önceki Devlet Başkanı Alejandro Toledo, randevularına iki saat geç kalmasıyla tanınırdı. Toledo, temmuzda başkanlık sarayından dört blok uzaktaki kongreye 45 dakikada ulaşıp, halefi Alan Garcia'nın yemin töreninin ziyadesiyle gecikmesi ve yabancı konukların fenalık geçirmesine yol açtı. Garcia hazırlıklıydı, zira daha önce televizyonda solcu rakibi Ollanta Humala'yı münazaraya gelmesi için 20 dakika beklemişti.
Kampanya da geç duyuruldu
'Dakik' Garcia, koltuğa kurulunca, "Gecikme üretim, yabancı yatırımlar ve ülkenin imajını olumsuz etkiliyor" diyerek bu kampanyaya soyundu.
Ama kamuoyuna duyurulmasına bile yetkililer yarım saat gecikmeli geldi. Anketlere göre, Peruluların çoğu Garcia'ya hak verirken, sadece yüzde 15'i 'Peru zamanı'ndan dakika ödün vermeyeceğini söylüyor. Lakin Peruluların yüzde 80'inin 'Ben dakikim, diğerleri geç kalıyor' demesi saat ayarı için umut vermiyor. (Times, ap)