'Peşmerge taciz etti, yanıt verilir'

Genelkurmay sert çıktı

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'ta görevli Türk askerlerine peşmergelerin dün sözlü tacizde bulunduğunu ve silah doğrulttuğunu açıkladı. Açıklamada, "Onlara yapılacak en ufak bir etik dışı davranış, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış sayılacak ve gereken en üst düzeyde karşılık görecektir" denildi.

ANKARA - Ankara'da Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik sınır ötesi operasyon tartışmaları alevlenirken, Genelkurmay Başkanlığı dün Süleymaniye kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının peşmergelerce taciz edildiğini açıkladı. Genelkurmay, bölgedeki bu tip eylemlerin karşılıksız kalmayacağı uyarısı da yaptı.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden dün akşam yapılan açıklamada, öğle saatlerinde Süleymaniye kentinde normal görevi kapsamında intikal halinde bulunan sivil kıyafetli TSK unsurlarına, araçlarıyla kontrol noktasından geçerken mahalli güçlere mensup kişiler tarafından durdurularak sözlü tacizde bulunulduğu ve silah doğrultulduğu belirtildi.
'Tacize en üst düzeyde karşılık verilecektir'
Açıklamada, TSK unsurlarının kendilerini tanıtarak 'bu etik dışı davranışa gerekli tepkiyi vermesi' üzerine, 'yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı değerlendirilen taciz ve silah doğrultma olayının' sona erdirildiği aktarıldı. Olaydan sonra TSK unsurlarının 'vukuatsız olarak' üslerine döndükleri de kaydedildi.
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İçerde ve dışarda herkes şunu iyice bilmeli ve anlamalıdır ki; bu bölgede görev yapan unsurlarımız yüce Türk Milleti'nin ve kahraman Türk Ordusu'nun mümtaz evlatlarıdır. Onlara yapılacak en ufak bir etik dışı davranış veya eylem, tümüyle Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılmış sayılacak ve gereken en üst düzeyde karşılık görecektir."
Büyükanıt'ın sözlerinin ardından geldi
Süleymaniye'deki olay, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın önceki gün Hava Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmada "Operasyon için siyasi otoritenin askere direktif verip hedefleri belirlemesi gerekir. Mesela içeri girip sadece PKK'yla mı boğuşacağız yoksa Barzani ile de bir şeyler yapacak mıyız? Bir de ABD var ortada. Bana yazılı talimat verilmesi lazım" ifadelerini kullanmasının ardından geldi.