PETN'nin 'kusuru' kolay patlamaması

LONDRA/WASHINGTON - Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in ABD uçağını patlatma girişiminde kullandığı pentaerythritol trininitrat (PETN), Semtex ve nitrogliserinle aynı aileden, renksiz kristallerden oluşan, kolay elde edilebilen, güçlü bir plastik patlayıcı. Üstelik nitrogliserin de PETN de x-ray ve metal dedektöre yakalanmıyor.
Abdülmuttalib 100 gramı bir otomobili havaya uçurabilen PETN’den 80 gram taşıyordu. Uzmanlar bunun uçağın cephesinde büyük bir delik çacağı görüşünde. Ama patlamadı, çünkü PETN’nin bir ‘kusuru’ var, kolay kolay infilak etmiyor. Cam kenarında oturan Abdülmuttalib, PETN’yi koyduğu yumuşak plastik kabı ya sol bacağına ya da iç çamaşırlarına bağlamış, buna şırıngadan nitrogliserin olduğu sanılan bir kimyasal zerk ederek patlatmaya çalışmıştı. Oysa yere düşererek ya da ateşe vererek patlamayan PETN’nin şok dalgası yayan ya da kabloyla ateşleyen bir düzenekle patlatılması gerekiyor.
Ağustosta Suudi Arabistan’ın Kaide ile savaşını yöneten İçişleri Bakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Nayef, Yemen’e kaçmış Kaideci Hasan Esiri’nin PETN’li suikast girişimine maruz kaldı. “Teslim olacağım” yalanıyla Nayef’in evine giren Esiri PETN’yi patlattı, kendisi öldü, prens hafif yaralandı. Suudi yetkililer, önce Esiri’nin PETN’yi anüsüne sakladığına hükmetti, daha sonra “İç çamaşırındaymış” diye düzeltti. (Dış Haberler)