Petraeus, Bush'a siper Demokratlar öfkeli

ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a 30 bin takviye asker stratejisinin kazanım getirdiği ve bir süre asker çekilemeyeceğini savunan Irak'taki güçlerin komutanı David Petraeus, Demokratlar ve savaş karşıtlarının öfkesiyle karşılaştı.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a 30 bin takviye asker stratejisinin kazanım getirdiği ve bir süre asker çekilemeyeceğini savunan Irak'taki güçlerin komutanı David Petraeus, Demokratlar ve savaş karşıtlarının öfkesiyle karşılaştı. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler ve Dış ilişkiler Komitelerinin huzuruna Bağdat Büyükelçisi Ryan C. Crocker'la çıkan Petraeus, "Askeri hedefler tuttu, erken çekilme kazınımları yok eder ve felakete yol açar" diyerek gelecek ağustosa dek asker sayısını aşamalı olarak 168 binden 130 bine düşürebileceklerini söyledi. Sözleri sık sık kesilen general, Ağustos 2008 sonrası için ipucu vermeyi, "Çok ileriye bakmak güç, yanlış, hatta tehlikeli" diye reddetti. Petraeus, "Siyasi, ekonomik ve diplomatik ilerleme var" diyerek Irak Başbakın Nuri Maliki'nin de yüreğine su serpti.
'General top saydırıyor'
Oturumda Demokrat vekil Tom Lantos, Bush'un 'zafer elimizde' retoriğini ciddi bulmadığını belirtip, Petraeus'u "Ben almayayım" diyerek iğneledi. Silahlı Hizmetler Komitesi'nin Demokrat Başkanı Ike Skelton ise geçen hafta askerlere gönderdiği mektupta futbol jargonunu kullanarak "Top ABD'de ve sahada ilerliyor" diyen Petraeus'a "Top saydırıyor" eleştirisini yöneltip ekledi: "Bizim askerlerimiz karşı takımın sayı yapmasını beklerken Iraklılar daha topu yerden almadı bile."
Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Joe Biden asker takviye planının çöktüğünü belirtip, "Askerleri ev getirmeye başlamalıyız" derken Demokratların başkan aday adayı Senatör Hillary Clinton, "Irak'ın nasıl istikrara kavuşturulacağı Iraklıların sorunu, ABD ordusunun yapacağı hiçbir şey yok. Birlikler eve dönmeli" diye konuştu.
'İyi komşu Türkiye'
Diğer yandan Crocker, Irak'ın komşularından Suriye ile İran'ı eleştirirken, 31 Ekim'de İstanbul'da yapılacak komşu ülkeler genişletilmiş toplantısını vurgulayıp Irak'ın Türkiye üzerinden petrol sevk ettiğini hatırlattı. Büyükelçi, "ABD, Irak'ı terk ederse İran kazanır" dedi.
Tüm televizyonların canlı yayımladığı oturum mikrofonun azizliğinden 10 dakika geç başlarken, bir vekil dalgasını geçti: "İddiaya girerim Maliki bizi izlerken 'En azından benim mikrofonum çalışıyor' diyordur." Göstericiler ise oturumu kızıştırdı. Bazı vekiller polisten göstericilerin atılmasını istedi. Savaş karşıtlarının simgesi Cindy Sheehan salondan çıkartılıp tutuklandı. Kadın hareketi 'Code Pink'in bir üyesi Sheehan götürülürken "Konuşma hakkım var, burası Rusya değil" diye bağırdı. "Petraus Beyaz Saray'ın kuryesi" diyen Code Pink eşbaşkanı Medea Benjamin salondan atıldı. (Dış Haberler)