Petrosyan siyasete geri dönüyor

Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'yle uzlaşma isteyen eski devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan, şubattaki başkanlık seçimlerinde tekrar aday olacağının sinyallerini veriyor.

ERİVAN - Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'yle uzlaşma isteyen eski devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan, şubattaki başkanlık seçimlerinde tekrar aday olacağının sinyallerini veriyor. 10 yıllık sessizliğini eylül sonunda yaptığı konuşmayla bozan Ter-Petrosyan, Robert Koçaryan'ın başkanlığındaki yönetimi ağır eleştirip "Bizi 3. Dünya ülkeleri sınıfına sürükleyen mafya tarzı bir rejim tarafından yönetiliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
Son haftalarda muhalefet liderleriyle olduğu kadar başkanlığı sırasında yasakladığı bugünkü iktidar taraftarlarıyla da görüşen, Cumhuriyetçi Parti ile Halk Partisi'nin desteğini garantileyen ve ülkeyi bölge bölge dolaşan 62 yaşındaki eski liderin bugün başkent Erivan'da yapacağı bir mitingle adaylığını açıklaması bekleniyor.
Koçaryan, Petrosyan dönemini hatırlatacak
Ermeni anayasası üst üste iki dönem devlet başkanlığına el vermediğinden, Koçaryan halefi olarak Başbakan Serge Sarkisyan'ı göstermişti. Ancak Sarkisyan için çantada keklik görünen seçim, Petrosyan yüzünden zora girebilir. Koçaryan yönetimi, Petrosyan tehdidini ciddiye alıyor. Nitekim bugün Erivan'daki mitinge katılım çağrısı yapan iki gazetenin editörü 10'dan fazla eylemci salı gözaltına alınıp çarşamba serbest bırakıldı.
1991'de Ermenistan'ın bağımsızlığını ilan eden Petrosyan, 1998'de Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ için barış planını destekleyince, Koçaryan gibi hükümet üyeleri tarafından Azerbaycan'a ödün vermekle suçlanmış ve devlet başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı. Petrosyan, uslanmamış olacak ki, geçen ay Dağlık Karabağ sorununun hâlâ çözülememesini Koçaryan yönetiminin 'en büyük suçu' diye niteleyip barış sürecini canlandırma sözü verdi. Ankara tarafından kıymeti bilinmemiş eski lider, Ermenistan'ın Azerbaycan ve Türkiye'yle ilişkilerini normalleştirip tecrit kıskacından çıkması gerektiği görüşünü de tekarladı.
Koçaryan ise, Ermenistan halkına Petrosyan'ın başkanlığı döneminde çekilen ekonomik zorlukları ve 1996 yılındaki yolsuz başkanlık seçimlerini protesto edenlerin üzerine tankları sürdürdüğünü hatırlatacağını belirtti. Bir de tabii Ermenistan'da yolsuzluktan azade seçimler yapılamadığından, iktidarın bildik hile hurdayı sandığa karıştırmasına kesin gözüyle bakılıyor.