Pew'a göre Türk halkının panoraması

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin 47 ülkede hazırladığı yeni küresel eğilimler raporunun Türkiye kısmında, 11 Eylül'le başlayan süreçte Türklerin baş korkusunun Amerika olduğu yine tescil edilirken, Türk siyaseti, ordu, ekonomik durum ve medyaya bakışın da panoraması çıkarıldı.

WASHINGTON - ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin 47 ülkede hazırladığı yeni küresel eğilimler raporunun Türkiye kısmında, 11 Eylül'le başlayan süreçte Türklerin baş korkusunun Amerika olduğu yine tescil edilirken, Türk siyaseti, ordu, ekonomik durum ve medyaya bakışın da panoraması çıkarıldı. Buna göre Türkiye halkının yüzde 77'si ABD'yi potansiyel askeri tehdit, yüzde 64'ü en büyük tehdit kaynağı olarak görüyor. Türklerin tehditler listesinde ABD'yi, yüzde 13 ile Irak, yüzde 9 ile Rusya ve yüzde 6 ile İran izledi.
Diğer yandan Türklerin yüzde 72'si terörü en büyük sorun olarak görürken, yüzde 63'ü siyasi liderleri beğeniyor, yüzde 85'i TSK'ya olumlu bakıyor. Sadece yüzde 26, medyanın olumlu rol oynadığını düşünüyor. Yüzde 51'i, gelecek nesillerin daha kötü bir durumda olacağına, yüzde 31'i daha iyi olacağına inanıyor, yüzde 8 'Durum değişmez' diyor. Türklerin sadece yüzde 26'sı hayatlarından memnunken, ekonominin iyi gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 46'yı, hükümetin gidişata olumlu etkisi olduğuna inananların oranı yüzde 61'e çıkıyor.
Türklerin intihar saldırısına desteği artmış
Ankete göre Müslüman ülkelerde İslam'ın savunulması için intihar saldırıları ya da başka şiddet eylemlerine verilen destek neredeyse yarı yarıya azaldı. Bir tek Türkiye'de intihar saldırılarına destek artmış durumda. 2002'deki araştırmada Türklerin yüzde 13'ü intihar saldırılarının zaman zaman meşru olabileceğini söylerken, 2007'de bu oran 3 puanlık artışla yüzde 16'ya çıktı. Türkiye, 2002'de Müslümanların çoğunlukta olduğu sekiz ülke arasında intihar saldırılarına en az destek veren ülke olurken, 2007'de beşinci sıraya çıktı.
Endonezya, Pakistan, Mısır ve Fas'ta verilen destek Türkiye'den daha az. Kaide lideri Usame Bin Ladin'e güvenen Türklerin oranı 2002'de yüzde 15'ken 2007'de yüzde 5'e geriledi. Türklerin çoğunluğu, diğer ülkelerdeki Müslümanların aksine, hem Hamas hem de Hizbullah için olumsuz görüş dile getirdi. (Dış Haberler)