Pinochet'nin ekibine ilk ciddi ceza kesildi

Şili'de Yüksek Mahkeme, bir ilke imza atarak Pinochet diktatörlüğü dönemi generallerinden Hugo Salas Wenzel'in ömür boyu hapis cezasını onayladı.

SANTIAGO - Şili'de Yüksek Mahkeme, bir ilke imza atarak Pinochet diktatörlüğü dönemi generallerinden Hugo Salas Wenzel'in ömür boyu hapis cezasını onayladı. 1987'de Manuel Rodriguez Vatansever Cephe üyesi 12 gencin katlinden sorumlu eski Ulusal istihbarat Merkezi Başkanı Wenzel, böylece insan hakları ihlallerinden böylesi bir ceza alan ilk eski rejim üyesi oldu.
Yerel mahkeme Wenzel hakkındaki müebbet hapis kararını 2005 yılında vermişti. Temyiz sürecinde ise eski general serbest bırakılmıştı. Hükümet 12 gencin 'Arnavutluk Operasyonu' sırasında çatışmada öldüğünü öne sürmüş ancak savcılık kurbanların gözaltına alındıktan sonra infaz edildiğini ortaya çıkarmıştı. Yüksek Mahkeme ayrıca bu operasyona liderlik eden Binbaşı Alvaro Corvalan Castilla'in hapis cezasını da 15'ten 20 yıla çıkardı. 1973-1990 yıllarında ülkeyi cellat gibi yöneten ve 3 bin kişinin öldürülmesi ya da kaybolmasından sorumlu tutulan Pinochet ise hastalığı bahanesiyle hesap vermeden Aralık 2006'da ölmüştü.