Pinochet'nin serveti Britanya'nın kanatları altında

Pinochet'nin serveti Britanya'nın kanatları altında
Pinochet'nin serveti Britanya'nın kanatları altında

Pinochet?ninparaları vergi cennetlerinde birikmiş.

Şili'nin eski diktatörünün servetinin gizlenmesinde Britanyalı yetkililerle mali sektörünün önemli rol oynadığı ortaya çıktı. Ölümü sonrası ilk kez Pinochet ailesinin kontrol ettiği servetin toplamının da 2 milyar doları bulduğu anlaşıldı

LONDRA - Şili’yi 1973-1990 arasında yönetmiş eski askeri diktatör Augusto Pinochet’nin ölümünden 2.5 yıl sonra kayıp serveti üzerindeki sır perdesi aralanıyor. Şili polisinin Brilac adlı özel biriminin kara para aklama soruşturmasında, ABD destekli diktatörün servetinin gizlenmesinde Britanya yetkilileri ve mali sektörünün büyük rolü olduğu sonucuna varıldı. Pinochet ailesinin bu serveti Britanyalı bankacı ve danışmanlar gözetiminde korudukları bilinse de, ilk kez ailenin kontrol ettiği nakit, altın, hükümet bonosu ve hisselerin toplamının 2 milyar doları bulduğu rapor edildi. 

Yargı kararı hiçe sayılmış
Rapora göre, 1998’de İspanyol yargıç Balthasar Garzon Pinochet’yi tedavi için gittiği Londra’da tutuklatıp uluslararası bankalardaki mal varlığının dondurulmasına dair karar çıkarttırsa da, Britanya mali sektörü kararı hiçe saymış. Pinochet’in Britanya’daki tutukluluk günlerine dair kitap yayımlamaya hazırlanan Lancaster Üniversitesi’nin Hukuk Merkezi direktörü Prof. David Sugarman, “Bazı bankalar yasalar gereği şüpheli durumlarda bilgileri açıklamaları gerektiği halde Pinochet’nin mevduatını hâlâ saklıyor” dedi. Pinochet, iktidarında silah ve uyuşturucu anlaşmaları ve özelleştirmelerinden cebe indirdiği paraları Karayipler’den Cebelitarık’a uzanan Virgin Adaları, Cayman Adaları, Bahamalar ve Hong Kong gibi Britanya’nın vergi cenneti kolonilerinde biriktirmiş. Servet Britanya mali sektörünün kurduğu Abanda Finans, Althorp Investment Trust, Ashburton,  Cornwall Overseas, Eastview Finance, GLP ve Tasker Investments gibi şirketlere aktarılmış.
2006’da Pinochet’nin Hongkong’daki uluslararası bir bankada 160 milyon dolarlık altını olduğu öne sürülmüş, banka yalanlamıştı. Britanya hükümetinin Bahamalar’da Pinochet’nin servetini idare ettiği iddiası da gündeme gelmişti. Rapora göre, 1994’te Pinochet’ye hesap açan ABD bankası Riggs’in Londra şubesi hesabını dondurmadığı gibi para kasası olarak işlev görmüş,  (Independent)