'Pislik Çiçeği'nin kokusu öldürür

Bush'u 'başkan yapan adam' diye bilinen Rove, gençliğinden beri Demokrat siyasilere karşı hileli yöntemler kullanması ve adının skandallara karışması sebebiyle tartışmalı bir isim.

WASHINGTON - Bush'u 'başkan yapan adam' diye bilinen Rove, gençliğinden beri Demokrat siyasilere karşı hileli yöntemler kullanması ve adının skandallara karışması sebebiyle tartışmalı bir isim. Bush'un hem 'Dâhi Oğlan' ile 'Mimar' hem de 'Turd Blossom' (Teksas'ta hayvan pisliğinde açan çiçek) lakaplarını taktığı Rove'un daldığı bataklıkların derinliğini zaman gösterecek. Rove, rakiplerinin favorisi olan 'pislik çiçeği' lakabının aşağılayıcı olmadığını "Teksas ovalarında doğanın doğal gübresiyle açan bir çiçektir" diye savunmaya çalışmıştı.
Bush'un rakiplerini karaladı
Yarım bıraktığı üniversite eğitimi sırasında 'ulusal seçim kampanyası yürütme' hayali kuran Rove, 'pis oyunlarından' ilkini 1970'te Illinois'deki seçimde oynadı. Demokrat Parti adayının antetli kâğıtlarını çalan Rove, bunlara adayın 'biranın su gibi akacağı' ve 'kızların katılacağı' parti vereceğini yazıp en yoksul semtlerde dağıttı. İki gün sonra Demokrat adayın seçim bürosuna yüzlerce serseri akın etti. Rove, sonradan bunu, 'gençlikteki eşek şakası' diye nitelendirdi. 1994'teki Teksas valiliği seçiminde Demokrat aday Ann Richards'ın 'lezbiyen olduğu' söylentisi yayan Rove, Bush'u vali seçtirmeyi başardı. 2000 başkanlık seçiminde de Bush'un partideki rakibi John McCain'in 'şüpheli bir cinsel hayatı olduğu, akıl sağlığının yerinde olmadığı ve gayrimeşru çocuğu bulunduğu' söylentilerini yaydı. 2004 seçiminde Bush'un Demokrat rakibi John Kerry'ye 'sürekli fikir değiştirdiği' gerekçesiyle 'flip-flopper' yani 'yanardöner' lakabını takıp seçimi kaybettirdi.
Ailesi trajedilerle dolu
Beyaz Saray'ı ele geçirmeyi Demokrat seçmenin lakaytlığına karşı Cumhuriyetçilerin 'dindar seçmeni harekete geçirmesi' taktiği üzerine kuran 'seçim sihirbazı' Rove, 11 Eylül sonrası da ulusal güvenlik konusunu öne çıkarıp 'terörle savaş' söylemini geliştirdi. İki kez evlenen ve bir erkek çocuk babası olan Rove'un özel hayatı karışık. 1950'nin Noel günü doğan Rove, babasının 1969 Noel'inde evi terk etmesi şokunu yaşadı. Sonrakı yıllarda evi terk edenin, öz babası olmadığını öğrendi. Annesi 1981'de intihar etti. (bbc, afp)