Piyadeler: Irak'tan Afganistan'a taşınalım

Amerikan deniz piyadelerinin, Irak'tan bütün birliklerini çekerek sadece Afganistan'da görev almak istediği iddia edildi.

WASHINGTON - Amerikan deniz piyadelerinin, Irak'tan bütün birliklerini çekerek sadece Afganistan'da görev almak istediği iddia edildi. New York Times gazetesi üst düzey Pentagon ve askeri yetkililerine dayandırdığı dünkü haberinde, piyadelerin Irak'tan çekilme talebini geçen hafta Savunma Bakanı Robert Gates'e, genelkurmay yetkilileri ile bölgesel komutanların da hazır bulunduğu bir toplantıda ilettiğini yazdı. Gazete, 160 bin Amerikan askerinin bulunduğu Irak'ta sadece kara birliklerinin kalmasını ve 25 bin deniz piyadesinin çekilmesini içeren öneriyle ilgili 'Plan, piyadeleri Afganistan'daki egemen Amerikan gücü haline getirecek' yorumu yaptı.
Gates: Haberim yok
Haberde, bu konuda henüz bir karar verilmediği belirtildi. Ancak Gates konudan haberi olmadığını söyleyip öneriyi küçümseyi tercih etti. Dün Britanyalı meslektaşı Des Brown'la Londra'daki buluşmasının ardından muhabirlerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gates, "Böyle bir öneri hakkında düşünmeye başladıklarını duydum.
Ama duyduklarım bundan ibaret. Ne bir plan gördüm ne de biri bana böyle bir öneriyle geldi. Bunun, piyadeler içindeki bazı görevlilerin taslak düşüncesi olduğuna ve şu anda herhangi bir önemi bulunmadığına inanıyorum" diye konuştu.
Gazeteye konuşan bir Pentagon yetkilisi ise "Bu bir cephe savaşıyla diğerini takas etme meselesi değil. Afganistan'daki savaşın niteliğiyle ilgili" yorumu yaptı. (New York Times, Reuters)