PKK uzantısı ABD destekli

AP'den iddia

PKK'nın İran kolu PEJAK'ın Kandil Dağı'ndaki kampını ziyaret eden AP, örgütün ABD ve Kürt güçleri tarafından engellenmediğini dile getirdi. Uzmanlara göre ABD ve İsrail, PEJAK'ı İran'a karşı destekliyor.

PKK'nın bir kolu olan ve İran'a karşı silahlı mücadele yürüten PEJAK'ın Irak'ta Kandil Dağı'ndaki kampını ziyaret eden AP haber ajansı, PKK'yı 'terör örgütü' kabul eden ABD'nin İran rejimini devirme hesabıyla PEJAK'ı desteklediğine işaret etti. AP, Kandil'de İran'la savaşmak için talim gören PEJAK gerillalarının ne Iraklı Kürt güvenlik güçleri ne de ABD güçlerince engellenmeksizin faaliyette bulunduklarını aktardı.
Açılımı Kürdistan'da Özgür Yaşam Partisi olan PEJAK kampına PKK kampından geçilerek varılıyor. Kampta erkek ve kadınlar top, roketatar, ağır makineli silah ve Kalaşnikoflarla talim yapıyor. Tek hedeflerinin İran olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla ABD ile İsrail tarafından İran rejimini devirmek için kullanıldıkları görüşü yaygın. Geçen yıl önde gelen Cumhuriyetçi vekil Dennis Kucinich, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup yazarak, yönetimin PEJAK'ı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın elini zayıflatmak için kullandığından endişesini dile getirmişti.
'Azınlıklara oynuyor'
Ekimde resmi nitelikli İran Daily, PEJAK'ı silahlı kuvvetlerin onlarca mensubunu öldürmekle suçlamıştı. Kasımda önde gelen Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, ABD ile İsrail'in İran'ı istikrarsızlaştırması için PEJAK'ı desteklediğini, İsrail'in eğitim ve teçhizat verdiğini, Pentagon'un Kürt, Azeri ve Beluci aşiret liderleriyle gizli ilişkiler kurup isyana teşvik ettiğini yazmıştı.
Jamestown Vakfı'ndan James Brandon, PEJAK'ın finans kaynaklarını açıklamayı reddettiğini belirtip "Örgütün en büyük tehdidi askeri nitelikli değil. İran'daki Kürt azınlıkla derin bağlantıları var ve diğer azınlıklara güçlerini birleştirmeyi teklif ediyor" dedi. İsrail Dışişleri PEJAK'la bağlantıyı yalanlıyor. Ama İsrailli İran uzmanı Meir Javedanfar, İsrail'in Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani'yle sıkı ilişkisini hatırlatıp "İsrail'in İran'ın Irak'a etkisini azaltmak, İran sınırını gözlemek ve rejimini zayıflatmak için Kürtleri kullanması, sürpriz olmaz" dedi.
PEJAK kampının bir erkek bir de kadın komutanı var. Erkek komutan olan Türkiye kökenli Hüseyin Afşin, AP'ye "PKK ideolojik ve lojistik destek veriyor. Finansman İranlı Kürtlerden geliyor" dedi. Afşin, "Amerikan finansmanından haberim yok, ama verseler kabul ederim" diye de ekledi.
Kadın komutan Dersim
İran'a pek çok kez sızdığını, üç ay önce Şahha kentine bir aylık yürüyüşle ulaştığını, amaçlarının İran'a saldırmak değil, Kürtleri örgütlemek olduğunu anlatan Afşin, "Bizi fark ettiler. Çatışma çıktı ve akşama dek sürdü. Köşeye sıkıştık. Gece bir açıklıktan kaçmaya çalıştığımızı yine fark ettiler ve ateş açıp helikopterleri çağırdılar. Bizden biri yaralandı, üç İranlı güvenlikçi öldü" dedi. Kampın kadın komutanı olan Beritan Dersim de Türkiye kökenli.