PKK'nın tankı var!

Başbakan Erdoğan, yükselen Amerikan karşıtlığında, PKK'daki silahların da payı olduğunu söyledi: "PKK kamplarında top, tank ve benzeri ABD'ye ait ağır silahlar çıktı. Bunu Amerikalılar sonunda kabul etti. Bu noktayla ilgili de biz doğrusu hâlâ o beklediğimiz tavrı göremedik."

NEW YORK - BM'nin 62. Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Dış İlişkiler Konseyi'nde AB, Kıbrıs, Ortadoğu ve Irak konusunda değenlendirmelerde bulunurken Kuzey Irak'ta PKK'nın elinde Amerikan yapımı top ve tank gibi ağır silahlar bulunduğunu söyledi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
ABD aleyhtarlığının nedeni: Türkiye'de ABD aleyhtarlığında önceliği Irak ve Ortadoğu politikaları, PKK'nın Kuzey Irak'ta konuşlanması çekiyor. PKK terör örgütünün elinden irili ufaklı ABD'ye ait silahlar çıkması, Türkiye'de korkunç tepki yarattı. PKK kamplarında top, tank ve buna benzer ABD'ye ait maalesef ağır silahlar çıktı. Ayrıca yakaladığımız PKK terör üyelerinin ellerinde silahlar çıktı, bunu Amerikalı yetkililer sonunda kabul etti. 'Evet' dedi. 'Bazıları bölgeler terk edilirken, oralarda kaldığı için onlara kaldı' dediler. "Bazıları korsanlar, silah tüccarları vasıtasıyla bunlara ulaştırıldı' denildi. Bu noktayla ilgili hâlâ beklediğimiz tavrı göremedik.
İran'la nükleer kriz: Gergin ortam bizim için de rahatsızlık kaynağı. Her ülkenin barışçıl nükleer enerjiye sahip olmasını destekliyoruz. Bölgede nükleer silahlanma yarışına kesinlikle karşıyız. Türkiye, uluslararası toplumla hareket etmeye hep özen göstermiştir, buna paralel olarak İranlı muhataplarımıza gerekli mesajları verdik. Temennimiz diplomatik çözüm.
Kıbrıs-AB: Burada bir yanlış var, düzeltilmesi lazım. Kıbrıs. Şimdi Kıbrıs'ın AB'ye alınmasının yanlış olduğunu ifade etmeye başladılar. Çünkü AB müktesebatı yerine getirilmeden alındı. Coğrafi olarak AB'ye uymuyor. Türkiye hiç olmazsa bir bölgesiyle Avrupa sınırlarında. Güney Kıbrıs'ı nereye sığdıracaklar? Avrupa'da değil, Asya'da, Afrika'da değil. Akdeniz'in ortasında. Kuzey Kıbrıs'la arasında barış yok. AB, KKTC'ye üstlendiği yükümlülükleri ne yazık ki yerine getirmedi. Hâlâ ne istiyorlar? 'Siz verin' diyorlar. Kusura bakmayın, artık Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ın vereceği hiçbir şey yok. Fransa lideri Nicolas Sarkozy ile görüşmelerimizde Türkiye'nin AB'ye girmemesi istikametinde bir tavır kendisinde görmedik.
Clinton panelinde Pitt de Erdoğan'ı dinledi
Erdoğan, Clinton Küresel Girişimi'nin panelinde de konuşma yaptı. Paneli ünlü oyuncu Brad Pitt de izledi. Eski Başkan Bill Clinton, Erdoğan'ın siyasi başarısını övüp "Bugün belki dünyanın en başarılı politikacısı" dedi. AKP'nin seçimde doğu bölgelerinde diğer partilerden daha başarılı olduğuna dikkat çeken Clinton, Erdoğan'ın hem İsrail hem İran'la iyi ilişkileri olmasına vurgu yaptı.
Erdoğan ise eski İrlanda lideri Mary Robinson'ın sorusu üzerine "Türkiye'de Kürtlerin azınlık olmadığını' söyledikten sonra şu mesajı verdi: "Terörün zemininde yokluk ve cehalet var. Bilginin ve varlığın olduğu dünyayı birlikte kurmalıyız. Siyasilere çok önemli görevler düşüyor. Başaramazsak, tarih hesabını muhakkak sorar."