PKK'ya karşı daha kararlılar

Gül, ABD'den umutlu:

Dışişleri Bakanı Gül, ABD temaslarını anlattı: "PKK konusunda, 'Mahcubuz, üstümüze düşeni yapacağız' diyorlar. Ben de bunu görünür hale getirin diyorum. Kararlılık görmedim dersem doğru olmaz."

WASHINGTON - ABD'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, pazartesi Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley, salı günü Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la görüşmesinin ardından, hem düzenlediği basın toplantısı hem de ABD Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada temaslarının içeriğini aktardı. Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' yasa tasarısının onaylanması halinde 'Türk-Amerikan ilişkilerinin zehirleneceği' ve 'etkisinin geçici olmayacağı' uyarısını yapan Gül, PKK'yla mücadelede de artık somut adım beklediklerinin altını çizdi. Gül şu mesajları verdi:
Ermeni tasarısı: Tüm ilişkilerimizi zehirleyecek büyük tehdit. Afganistan'da omuz omza çalışıp Irak'a destek verirken, Türkiye'nin aleyhine bir tasarı, her şeyi berbat edecek bir şey. Etkisinin geçici olmayacağını söyledim. Birbirimize ihtiyaç duyduğumuz dönemde böyle bir zehri ilişkilere atmaya kimsenin hakkı yok. Kimi çevreler, sanki Türkiye tasarının geçeceğini kabul etmiş yaklaşımı sergiliyor. Hükümetimiz muhakkak önlenmesi gerektiği kanaatinde.
(Ermeni tasarısını destekleyen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'den görüşme isteğinin olup olmadığı sorusu üzerine) Böyle bir görüşme olmayacak. Çünkü kendisini bu işe çok fazla bağlamış bir hanım. Ama yakın arkadaşlarının hepsiyle görüşeceğim.
(Türkiye'nin soykırım tasarısını kabul eden başka ülkelerle ilişkisi sürdüğüne göre ABD'de kabulünün önemi olmayacağı yorumu üzerine) Türkiye'nin ABD'yle ilişkileri başka ülkelerden farklı. Büyük bir gündemimiz var. Diğer ülkelerle böyle gündemimiz yok.
(Hrant Dink suikastinin sorulması üzerine) Bu çok acı bir olay. Dink vatandaşımızdı. Ne yazık ki siyasi suikaste kurban gitti.
PKK'yla mücadele: 'Size karşı mahcubuz, üstümüze düşeni yapacağız' diyorlar. Ben de 'Bunu artık gözle görülür, elle tutulur yapın, beklentimiz bu' diyorum. PKK liderleri eskiden düşman rejimlerde barınırdı, şimdiyse dost bir ülkede televizyona röportaj veriyor. ABD daha önceki 'Irak'ta elimiz dolu, kuvvetlerimizi bölemeyiz' yaklaşımını artık sergilemiyor. Kararlılık görmedim dersem doğru olmaz.
(ABD adım atmazsa Türkiye'nin askeri önlem alıp almayacağı sorusu üzerine) Yapılmaması yönünde ABD'den telkin söz konusu değil. Uluslararası hukuktan doğan haklarımız var. Ne zaman netice alacak şeyi görürüz, gerektiğinde yapmaktan geri kalmayız.
Kerkük: Sadece Türkiye'yi değil, bölgedeki herkesi endişelendiriyor. Referandumdan önce nüfus sayımı yapılması ve kimin oy kullanabileceğinin belirlenmesi gerek. Irak'taki mezhep çatışmalarının etnik çatışmalara dönüşmesinden korktuğumuz için, bize yakın insanlar arasında, Türkmenlerle çatışma görmek istemiyoruz.
Kurtlar Vadisi: Reyting için böyle filmler yapılmasını desteklemiyorum. Yasak söz konusu değil. Türkiye'de her şey tartışmaya açık.
(Bir Ermeni katılımcının 'Ama soykırımı konuşmuyorsunuz' çıkışı üzerine) Türkiye'de her şeyi konuşuyoruz. Hoşa gitsin gitmesin. Kitaplar da var. ABD'de yapılan benzer filmler çok daha kötüydü.
(Türkiye'de Kürt kültürünün serbest olmadığı çıkışına karşılık) O bizim kültürümüzün bir parçası. Neden reddedelim ki? Bu, Türk kültürünün zenginliğidir.
CHP'den hükümete tepki
ABD'ye giderek Ermeni tasarısına karşı lobi yapacak millletvekili heyetinin ziyaretinin ertelenmesi ise ortalığı karıştırdı. Gül'ün, AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış'a işlerin çok iyi gitmediğini söyleyip heyete 'gelmeyin' mesajı ilettiği öne sürüldü. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, iptal olmadığını söyleyerek, "Üç ayrı heyet üç ayrı tarihte gidecek" dedi. Gül'den sonra Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ABD'ye gideceğini hatırlatan Dülger, "Araya biraz mesafe koymak ve konuşulanları değerlendirmek için gezi biraz ertelendi" diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise hükümeti suçlayıp "Türkiye'de koordinasyonu sağlayamadıkları gibi ABD'de gerekli çalışmaları zamanında yapamamışlar. Yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Çok değerli zamanı kaybettiler" dedi.