'PKK'yla barışa ikna etmek için görüştük'

Hükümet ile ordu arasında görüşülüp görüşülmemesi tartışma konusu olan Irak'taki Kürt liderliği, PKK'yla ilişkisine açıklık getirmeye çalıştı. Dün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani...

SÜLEYMANİYE - Hükümet ile ordu arasında görüşülüp görüşülmemesi tartışma konusu olan Irak'taki Kürt liderliği, PKK'yla ilişkisine açıklık getirmeye çalıştı. Dün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kürt yönetimi başkanı lideri Mesud Barzani, ABD Büyükelçisi Zalmay Halilzad'la biraraya geldi. Talabani, "Türkiye ile dostane ilişkiler istiyorum. Partilerimiz KYB ve KDP, hiçbir zaman PKK'yı Türkiye'ye karşı destekledi. Türkiye'yle anlaşması için PKK'yı iknaya çalıştık" dedi.
Türk Genelkurmayı'na iğneleme
PKK'yla son dönemde de görüştüklerini belirten Talabani, "Bunlar örgüte barış yolunu göstermek için yapılmış diyalog. Akan kanın durması için diyaloğu kullanmak gerek. Bunun başka yolu yok" diye konuştu. PKK'ya karşı hep Türkiye'yi desteklemiş olduklarının çarpıtılmamasını isteyen Talabani, "Askeri çözüm uygun yol değil. Ama Türkiye'de bazı yetkililer bu inancı taşıyor" diye yakındı. Talabani Ankara'nın bu yıl için planlanan referandumu erteletmeye çalıştığı Kerkük için "Irak'ın iç sorunu" vurgusu yaparken, Barzani de Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası operasyonuna karşı olduklarını ABD'ye ilettiklerini belirtti. (dha, anka)