Plame dört yıl sonra Beyaz Saray'a çattı

Eski ABD Büyükelçisi Joe Wilson Irak'ın kitle imha silahlarının Bush yönetiminin yalanı olduğuna dair makale yazınca, eşi Valerie Plame'nin gizli statüde CIA ajanı olduğu basına sızdırılarak...

WASHINGTON - Eski ABD Büyükelçisi Joe Wilson Irak'ın kitle imha silahlarının Bush yönetiminin yalanı olduğuna dair makale yazınca, eşi Valerie Plame'nin gizli statüde CIA ajanı olduğu basına sızdırılarak cezalandırılması skandalında bir sayfa daha çevrildi. Dört yıllık suskunluğunu bozarak Kongre'ye ifade veren Valerie Plame, sarışınlığı ve zarafetiyle Kongre üyelerini mest etti.
Gazeteciler peşindeydi
Bir Hollywood yıldızı gibi gazeteciler tarafından adım adım takip edilen Plame, 'Beyaz Saray ve Dışişleri yetkililerinin siyasi amaçlarla kocasına karşı kirli kampanya yürütme uğruna umursamazca ve pervasızca kendisinin CIA gizliliğini mahvettiklerini' söyledi. "Kimliğimi açığa çıkaranların yönetimdekiler olması feci bir ironi. Yönetim benim gizliliğimi koruyamıyorsa, gelecekte CIA'yle çalışmak isteyeceklerin iki kez düşünmesi gerek. Adımın sızdırılması sadece benim ve ailemin değil, tüm dış ajanlarla ailelerinin hayatını tehlikeye attı" diyen Plame, Wilson'ı Nijer'e Irak'ın uranyum almadığını kanıtlamak üzere kendisinin göndermediğini, emrin bir üstünden geldiğini sözlerine ekledi. Plame ifade verirken, üzerinde 'Bush'a dava açın' yazılı pembe tişörtüyle bir protestocu da görüntüye girdi.
Plame'nin adının basına sızdırılarak Wilson'ın Irak çabasının kirletilmesi kampanyasıyla ilgili sadece Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yardımcısı Lewis Libby yargılanıp suçlu bulundu. Libby 25 yıl hapis yiyebilir. (Dış Haberler)