Plamegate davasında Libby'ye 30 ay hapis

ABD'de Irak'ta kitle imha silahı bulunmadığını söyleyen emekli büyükelçi Joseph Wilson'ın eşi Valerie Plame'in CIA ajanı olduğunun...

WASHINGTON - ABD'de Irak'ta kitle imha silahı bulunmadığını söyleyen emekli büyükelçi Joseph Wilson'ın eşi Valerie Plame'in CIA ajanı olduğunun basına sızdırılmasına dair 'Plamegate' davasının tek sanığı olan Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin eski danışmanı Lewis Libby, 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adaleti engellemek ve yeminli yalan ifade vermekten suçlu bulunan Libby, 250 bin dolar para cezası ödeyecek ayrıca tahliye olduktan sonra iki yıl gözetim altında tutulacak. Yargıç Reggie Walton cezayı açıklarken, "Böyle makamları işgal eden, ulusun refah ve güvenliğini elinde tutan kişiler sorun yaratacak şeyler yapmamaya mecburdur" uyarısında bulundu.
Masum olduğunu yineleyen Libby, haftaya yapılacak sorgulama nedeniyle serbest bırakıldı. Libby'nin 25 yıla kadar hapse çarptırılabileceği belirtiliyordu. Savcı Patrick Fitzgerald ise Libby için üç yıl hapis cezası istiyordu.
Bush: Eşi ve çocukları için üzüldüm
ABD Başkanı George W. Bush sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada
'Libby'nin ailesi özellikle de eşi ve çocukları için çok üzüldüğünü' belirtti. Bush'un yetkisini kullanarak Libby'yi affedebileceği de belirtilirken, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, 'Başkan'ın yasal süreçler tamamlanmadan davaya müdahale etme niyeti olmadığı' ifade edildi.
(bbc, ap)