Pokerciler tiyoyu FBI'ın casus avcısından alıyor

FBI'ın bir numaralı casus avcısı, deşifre yeteneklerini emekliliğinde pokercilerin hizmetine sunarak kumar âleminin James Bond'u oluverdi.

NEW YORK - FBI'ın bir numaralı casus avcısı, deşifre yeteneklerini emekliliğinde pokercilerin hizmetine sunarak kumar âleminin James Bond'u oluverdi. 2003'te FBI'dan emekli olduktan sonra casus sorgulama tekniklerini pokercilerin vücut dilini çözmede kullanan Joseph Navarro, Poker Akademisi Dünya Şampiyonası'nın en popüler hocası oluverdi. 1993-2003 yıllarında, ikili çalışan Aldrich Ames ve Robert Hansen'ın davası başta olmak üzere hemen hemen her karşı casus sorgulamasında yer alan Navarro, akademide usta pokercilere rakiplerinin vucüt dilini nasıl çözeceklerini anlatıyor.
Kadınlarla erkeklerin tepkileri farklı
1961'de sekiz yaşındayken ailesiyle Küba'dan Amerika'ya kaçmış 58 yaşındaki Navarro'ya göre, pokerde kadınların tepkileri erkeklerden farklı. Kadınlarda özgüven eksikliği saçla oynama ve boynunu okşamayla kendini ele veriyor. Kendinden emin olmayan erkek ise boynunu sıvazlayıp ve ellerini yüzüne koyuyor. Kendinden emin oyuncular ise masada ellerini çok kullanıyor ve sürekli olarak gözleri cipslere kayıyor. Eğer bir kişi başparmağı yukarı bakacak şekilde parmaklarını çan kulesi gibi birleştirmişse kazanan bir ele sahip olduğu anlamına geliyor. Endişeli bakışlar, çatık kaşlar, sıkı dudaklar, karışan burunlar zayıf bir elin emareleri.
Kapüşon bilinçaltını örtmüyor
Navarro koyu gözlük ve kapüşon kullanarak ya da sessiz kalarak mimiklerini gizleyen pokercilerin bilinç altındakilerini çözmenin zor olduğunu söylese de ekli-yor: "Ancak beynin dikte ettiği istem dışı hareketler genelde pokercinin güçlü ya da zayıf eline ihanet ediyor." Ayrıca Navarro, kendi tekniklerinin rakipleri aldatmak için de kullanılabileceğini belirtiyor. Nitekim en usta pokercilerden biri sayılan Phil Helmuth da, Navarro'nun dersine girdiğini ve üç sayfa not tuttuğunu belirterek, "Bazı hileleri öğretti" diyor. (The Guardian)