Polonya ikizlere veda mı ediyor?

Polonya, Kaczynski ikizleriyle 'tamam mı, devam mı' demek için dün sandığa gitti. Çocukluklarında film yıldızı olan tek yumurta ikizlerinden Lech'in devlet başkanlığı, Jaroslav'ın başbakanlık rolünü üstlendiği Kaczynski ikizleri...

VARŞOVA - Polonya, Kaczynski ikizleriyle 'tamam mı, devam mı' demek için dün sandığa gitti. Çocukluklarında film yıldızı olan tek yumurta ikizlerinden Lech'in devlet başkanlığı, Jaroslav'ın başbakanlık rolünü üstlendiği Kaczynski ikizleri, ülkeyi hiç olmadığı kadar kutuplaştırdıklarından, seçime 1989'da komünizmin yıkılmasından beri en önemli seçim gözüyle bakılıyordu.
Katoliklik muhafazakârlığı empoze eden, köylü çıkarlarını savunan, eski komünist işbirlikçileri kamu hayatından kazıyan ve iki eski işgalci güç Almanya ile Rusya'nın başına binbir sorun açan ikizlere karşı, kentlilerle gençlerin gönlü Donald Tusk liderliğindeki Yurttaş Platformu'ndan (PO) yanaydı. Son anket iş âlemi ve AB yanlısı PO'ya desteği yüzde 47'ye kadar çıkarırken, ikizlerin Yasa ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 33'ü geçemedi. Bu, PO'nun 1989'dan beri parlamento çoğunluğu elde eden ilk parti olabileceği anlamına da geliyor.
'Parası olan çalmıştır'
Banka hesabı olmayan, maaşını doğrudan annesi Jadviga'ya veren, "Parası olan bir yerden çalmış olmalı" gibisinden vecizeleriyle tanınan müzmin bekâr Jaroslav, dün oy atarken son dakika oyları için nedamet getirdi: "Hatalarımız için özür dilerim."