Polonya'da ikizler için referandum

Polonya, Katolik muhafazakâr ve taşra değerlerini temsil eden Lech ile Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin iki yıllık iktidarı açısından referandum niteliğindeki erken seçim için bugün sandık başına gidiyor.

VARŞOVA - Polonya, Katolik muhafazakâr ve taşra değerlerini temsil eden Lech ile Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin iki yıllık iktidarı açısından referandum niteliğindeki erken seçim için bugün sandık başına gidiyor. Anketler AB'yle tümden uyum yanlısı liberalleri önde gösteriyor. Seçim kampanyasına damgasını vuran şakalara konu olmakta ise şampiyonluk ikizlerde.
Tıpkı komünizm döneminde olduğu gibi Polonya'da yine yönetimi tiye alan fıkralardan geçilmiyor. Bunlar artık kulaktan kulağa değil, web siteleri, e-postalar ve cep mesajlarıyla milyonlara ulaştırılıyor. Mesela, '2. Dünya Savaşı Polonyası ile 2007 Polonyası arasındaki fark nedir' diye soruluyor. Yanıt, bugün 1 milyondan fazla Polonyalının Avrupa'ya işgücü olarak akmasına atıf yapıyor: 'İlkinde Polonya hükümeti Londra'ya kaçmış ve halk vatanında kalmıştı. İkincisinde Kaczyinski ikizleri Varşova'da kaldı, ama halk Londra'ya kaçtı.'
Size üç şey söyleyeceğim: Vak vak vak
58 yaşında birbirinden ayırt etmesi neredeyse imkânsız olan Devlet Başkanı Lech ile Başbakan Jaroslav Kaczyinski, mizahçılar için bulunmaz kaynak. Bir başka fıkrada 'Kaczyinskiler tenis kortunda ne yapar? Voleybol oynar' diye alay edilen ikizlerin soyadının kökeni kaczka, anlamı da ördek. Gerçek hayatta Lech'in "Vatandaşlarım, size üç şey söyleyeceğim" diye başlayan bir konuşması, video montajda aniden burnu ve ağzı gagaya dönüştürülerek 'vak vak vak'lamayla bitiriliyor.
'Klonların Saldırısı' 2 milyon kez tıklandı
YouTube'da 2 milyondan fazla tıklanan bir video, Yıldız Savaşları'nın 'Klonların saldırısı' temasını işleyip, milyonlarca Kaczynski'yi dünyayı istila ederken gösteriyor. Polonya'da Lech adında bir bira markası bulunmasıyla ikizlerin Yasa ve Adalet Partisi'nin kısaltmasının İngilizce işemek anlamına gelen PiS olması da es geçilmemiş. Artık İngilizce uzmanı kesilen Polonyalılara hitaben, bira içen Lech Kaczyinski fotoğrafının altına 'Make PiS, Not War!', (Savaşma, işe) yazılıyor.
Anketlerde Donald Tusk liderliğindeki Yurttaş Platformu (PO), PiS'in 8-17 puan önünde gözüküyor. Ama bugün sandığa gençler ilgi göstermeyip de yaşlılarla köylüler akın ederse, yine ikizlerin yüzü gülebilir.