Polonya'daki 'son savaş esiri' Mozart

Polonya, Lech ve Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin 2005'te cumhurbaşkanı ve başbakan seçilmelerinin ardından Almanya'yla tarihi düşmanlığı canlandırırken, bu kez Berlin ile Varşova'nın akordu Mozart yüzünden bozuldu.

BERLİN - Polonya, Lech ve Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin 2005'te cumhurbaşkanı ve başbakan seçilmelerinin ardından Almanya'yla tarihi düşmanlığı canlandırırken, bu kez Berlin ile Varşova'nın akordu Mozart yüzünden bozuldu. Varşova'nın Berlin'e vermeyi reddettiği ünlü Alvusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın 27. piyano konçertosunun elyazmaları, 'son Alman savaş esiri' haline geldi.
Şu anda Krakow'daki Jagiellonian Üniversitesi kütüphanesinde bulunan Mozart'ın ölümünden kısa süre önce tamamladığı konçerto taslağının macerası, 2. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından bombardıman ve yağmadan korunmak üzere Polonya'ya kaçırılmasıyla başlamış. Mozart'ın yanı sıra şair ve düşünür Goethe'nin elyazmalarının da bulunduğu 500 kutuluk kültür hazinesi, önce Ksiaz Şatosu'na, sonra Krzeszow kentindeki bir manastıra yollanmış. Savaş bittiğinde 100 bin eseri içeren hazine, Polonya'da kalmış. 1970'lerde dönemin Doğu Almanya lideri Eric Honecker'e, Mozart'ın Sihirli Flüt operasının el yazması taslağı dahil bazı hazineleri iade eden komünist Polonya, 27. piyano konçertosu taslağını ise hiç gündeme getirmemiş.
'Mozart müzakereleri'
Berlin ile Varşova'nın 'Mozart müzakereleri' 10 yıldır sürüyor. Ancak son dönemde Alman basının konuyu yeniden işleyip 'diplomatik kriz yolda' yorumu yapması, Nazilerin 22 milyon kitaplarıyla yüz binlerce sanat eserini yok ettiğini unutmamış Polonyalıları kızdırdı. Polonyalılar Nazi işgalindeki kültürel kayıplarıyla kıyaslandığında, 27. piyano konçertosu taslağının kendilerinde kalmasının 'küçük bir ödül' olduğuna inanırken, Dışişleri Bakanlığı Berlin'in iade talebini 'tamamen temelsiz' diye niteledi. Bakanlık "Sanat eserlerinin yok edilip kütüphanelerle arşivlerin yakıldığını hâlâ hatırlıyoruz. Bu kayıplar asla telafi edilmedi" eleştirisini getirdi.
Son AB zirvesinde Polonya, 'AB Konseyi'ndeki oy oranımızı saptamak için nüfusumuzu hesaplarken Nazi kurbanı Lehleri de sayın' çıkışıyla kriz yaratmış, Wprost dergisi de 'Avrupa'nın üvey annesi' lakabını verdiği Merkel'i silikon memelerden Kaczynski'leri emzirirken gösteren fotomontajı kapak yapmıştı. (bbc, Independent)