Polonyalı siyasiler Britanya'da oy avında

Polonya'da siyasi partilerin 21 Ekim'deki genel seçim için oy savaşı, ülke sınırlarını aşıp Britanya ve İrlanda'ya dayandı.

VARŞOVA - Polonya'da siyasi partilerin 21 Ekim'deki genel seçim için oy savaşı, ülke sınırlarını aşıp Britanya ve İrlanda'ya dayandı. Polonyalı göçmen sayısının 1 milyona çıktığı Britanya ile 200 bin olduğu İrlanda, Polonya seçiminin yeni mücadele alanı. Batı Avrupa'nın işgücü ihtiyacını karşılayan 'Polonyalı muslukçuların' oylarının peşindeki partiler, bu iki ülkeye uçaklarla günübirlik 'oy seferleri' yapıp mitingler organize ediyor. Polonya-Britanya arası bir haftada uçuş sayısı 400'ü geçti.
İkizi Lech cumhurbaşkanlığı yaparken, 2005'teki seçimde yüzde 27 oyla başbakanlığa kurulan Hak ve Adalet Partisi (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski'yi iktidardan etmek için göçmen oyları kilit önemde. PİS'in baş rakibi liberal Yurttaş Platformu (PO) lideri Donald Tusk, sabah Varşova'dan uçağa atlayıp Peterborough veya Kirkcaldy'de mitinglere katılıp, akşam Varşova'ya dönüyor. Tusk'un sağ kolu eski Savunma Bakanı Radek Sikorski, PO'nun Londra'daki göçmen oylarını silip süpüreceğini söylüyor: "Göçmenlerin yüzde 50'si bize oy verecek."
Muhafazakâr aile değerine isyan ederse...
Londra oylarının yüzde 15'ini PiS'in alması, Sol ve Demokrasi ittifakının (LID) da aynı orana ulaşması bekleniyor. LID asıl İrlanda'da güçlü. LID yetkilisi Ryszard Kalisz, "Genç seçmenler, Polonya'nın doğusundaki küçük muhafazakâr kentlerden yani sıkı Kaczynski destekçisi yerlerden geliyor. Ama burada yaşarken muhafazakâr aile değerlerine isyan ediyorlar. Zihinleri açılıyor" diyor. Londra Büyükelçisi Ireneusz Truszkowski ise göçmenlerin sadece 500 bininin seçmen olduğu ve onların da birkaç bininin sandığa gideceği uyarısı yapıyor. (Times)