Portekiz kabinesinde 'boynuzlu bakana' yer yok!

Portekiz kabinesinde 'boynuzlu bakana' yer yok!
Portekiz kabinesinde 'boynuzlu bakana' yer yok!

Ekonomi bakanı Pinho, bir vekilin eleştirileri karşısında ?boynuz? işareti yapınca büyük tepki aldı. Özür dilemesi bile koltuğunu kurtaramadı. FOTOĞRAF: afp

LİZBON - Portekiz’i 2005’ten beri yöneten Sosyalist Jose Socrates’in hükümeti iki ay sonraki genel seçimler öncesinde Ekonomi Bakanı Manuel Pinho’nun ‘boynuz işareti’ yüzünden rezil oldu. Olay parlamento tatile girmeden önce önceki gün yapılan son oturumda, muhalefetteki Komünist vekil Bernardino Soares’in güneydeki Aljustrel maden ocağında yaşanan zorlukları anlattığı sırada meydana geldi. Soares, bu bölgede insanlar işlerini kaybetme tehdidiyle karşı karşıyayken, Ekonomik Bakanı Pinho’yu bölgeye gidip insanlara ‘çek dağıtmakla’ meşgul olmakla suçladı. Bunun üzerine Pinho, Soares’e iki elinin işaret parmaklarını başınan kenarlarına koyup boynuz işareti yaparken görüldü. Olay büyük tepki çekerken, özür dilemek Pinho’nun koltuğunu kurtaramadı.
Pinho’nun istifasını kabul eden Başbakan Socrates, “Hiçbir şey bu hareketi haklı gösteremez. Bu kabul edilemez, asla olmamalıydı. Bakan da bunun hükümetin imajını nasıl etkilediğini biliyor. Üzgün olduğundan eminim ama politika çok acımasızdır” dedi. Socrates, Pinho’nun görevini de Maliye Bakanı Teixeira dos Santos’un üstleneceğini söyledi. Skandal, geçen ay Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkez sağa yenilmiş Sokrates hükümetini zorda bıraktı. Pinho ise son dört yılda Portekiz’in yeni teknolojilere açılması ve özellikle de yenilenebilir enerji sektörüne geçişle ilgili icraatlarıyla öne çıkmıştı. (afp, Reuters)